1. HABERLER

  2. HABER

  3. Alman İstihbaratı: 50 Bin Ukraynalı Öldü
Alman İstihbaratı: 50 Bin Ukraynalı Öldü

Alman İstihbaratı: 50 Bin Ukraynalı Öldü

Alman istihbaratı, Ukrayna’da şimdiye kadar 50 bin asker ve sivilin hayatını kaybettiğini öne sürdü. Kaybın açıklanan verilerin 10 katı olduğu ancak medyaya tek haneli rakamlar olarak yansıtıldığı iddia edildi.

09 Şubat 2015 Pazartesi 03:32A+A-

Ukrayna’nın doğusunda Rus yanlısı ayrılıkçılar ile hükümete bağlı güçler arasında aylardır devam eden çatışmalarda yaşanan kaybın çok daha büyük olduğu iddia ediliyor. Alman Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung gazetesi, Avrupa ile Rusya arasındaki gerilimde arada kalan Ukrayna’da şimdiye kadar yaklaşık 50 bin asker ve sivilin hayatını kaybettiğini yazdı. Gazetenin Alman istihbarat çevrelerine dayandırarak yayımladığı haberine göre, her gün onlarca kişi hayatını kaybettiği halde, ölü sayıları medyaya tek haneli rakamlar olarak yansıyor. Söz konusu rakam Birleşmiş Milletler’in tahminlerinin ve Ukraynalı yetkililerin verdiği rakamların yaklaşık 10 katı düzeyinde.

Görüşmeler Çıkmazda

Öte yandan Ukrayna’da hükümet birlikleriyle Rusya yanlısı ayrılıkçılar arasında ateşkes sağlanabilmesi için şimdiye dek yapılan girişimlerden olumlu bir sonuç elde edilemedi. Son olarak Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Moskova’da Rusya lideri Vladimir Putin ile bir araya geldi. Yüz yüze saatlerce süren görüşmelerden sonuç alınamadığı bildirilirken, müzakerelerin telefonla devam edeceği ifade edildi.

Bize öldürücü olmayan silah verin

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Batı ülkelerine çağrıda bulunarak, ülkesi için öldürücü olmayan silahlar (non-lethal weapons) gönderilmesini talep etti. Poroşenko, 51. Münih Güvenlik Konferansı’nda yaptığı konuşmada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna ile ilgili bir planı olduğundan şüphe duyduğunu dile getirdi. Ukrayna lideri, “Putin'in ancak stratejik açıdan bir planı var, o da tüm sorulara Moskova tarafından karar verilecek bir dünya” dedi.

1 milyon kişi kaçtı

Birleşmiş Milletler’in (BM) tahminlerine göre, geçen yıl Nisan ayından bu yana devam eden çatışmalarda yaklaşık 5 bin 360 kişi hayatını kaybetti. Ukraynalı yetkililerin verdiği bilgilere göre ise çatışmalarda yaklaşık bin 200 asker ve 5 bin 400 sivil hayatını kaybetti. Yaklaşık 1 milyon Ukraynalı da evlerini terk ederek ülke içinde yer değiştirdi. Rusya’nın ilhak ettiği Kırım’da ise 17 bin kişi evlerinden oldu. 600 bin Ukraynalı’nın da Rusya başta olmak üzere komşu ülkelere sığındığı açıklandı.

Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT