1. HABERLER

  2. HABER

  3. Alman Halkı Müslümanları Yük Olarak Görüyor
Alman Halkı Müslümanları Yük Olarak Görüyor

Alman Halkı Müslümanları Yük Olarak Görüyor

Almanya'da yapılan bir kamuoyu araştırması, halkın çoğunluğunun "ülkede yaşayan Müslümanları bir yük olarak gördüğünü" ortaya koydu.

01 Ekim 2010 Cuma 01:27A+A-

Allensbach Enstitüsü tarafından yapılan ve "Financial Times Deutschland" gazetesinde yer alan araştırmaya göre, Alman halkının yüzde 55'i, Müslüman göçmenlerin ülkeye ekonomik kazanç sağlamaktan çok, maddi ve sosyal zarara sebep olduğuna inanıyor.

Bunun aksini düşünenlerin sayısının ise ankete katılanların sadece beşte biri kadar olduğu ifade edildi. Gazete ayrıca Almanya'nın doğusundaki eyaletlerde yaşayanların batı eyaletlerde yaşayanlara göre daha fazla endişe duyduklarını belirtti. Araştırmaya göre doğu eyaletlerinde yaşayanların yüzde 74'ü, batı eyaletlerde yaşayanların ise yüzde 50'si Müslüman göçmenler hakkında olumsuz görüşlere sahip. Haberde Almanya Merkez Bankası Yönetim Kurulu'nun eski üyesi Thilo Sarrazin'in "Almanya'nın eğitimsiz göçmenlerden dolayı doğal olarak aptallaştığı" görüşüne de halkın üçte birinden fazlasının inandığı belirtiliyor. Sarrazin'in, göçmenlerin Almanlara göre daha eğitimsiz olduğu ve daha fazla çocuk yaptığı tezlerine de halkın yüzde 37'sinin inandığı, yüzde 33'ünün ise bu tezleri reddettiği ifade edildi. Araştırmada Sarrazin'in tezlerinin genel olarak doğru olduğuna inananların oranının da yüzde 60, bunlara karşı çıkanların oranının ise sadece yüzde 13 olduğu kaydedildi. Halkın yüzde 27'lik diğer kısmının da bu konuda görüşü olmadığı bildirildi. (AA)

HABERE YORUM KAT