1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Ali Babacan’dan koronavirüs verileri gizleniyor iddiası
Ali Babacan’dan koronavirüs verileri gizleniyor iddiası

Ali Babacan’dan koronavirüs verileri gizleniyor iddiası

Kastamonu 1. Olağan İl Kongresinde konuşan Deva Partisi lideri Ali Babacan sağlık bakanlığının uzun bir süredir verileri doğru sunmadığı yönündeki iddialara yeni bir tanesini ekledi.

21 Kasım 2020 Cumartesi 19:45A+A-

HAKSÖZ HABER

Ali Babacan, halka sunulan verilerin doğru olmadığı yönündeki iddialara bir yenisini ekledi. Babacan, bilim kurulu üyelerinin de verilerden haberdar edilmediğini ileri sürdü. Daha önce sağlık çalışanları sosyal medya platformları üzerinden verilerin, sunulandan daha fazla olduğunu iddia ediyorlardı. Bu iddiaların doğruluğu konusunda bilgi sahibi olunmasa da uzun bir süredir korona verilerinin doğru olmadığı yönünde söylentiler mevcuttu.

Kastamonu’da partisinin il olağan genel kurulunda, verilerin doğruluğu ve bilim kurulundan verilerin gizlendiği iddialarına ilişkin Babacan, Bir Bilim Kurulu üyesi çok enteresan bir açıklamada bulundu: “Vaka sayılarını biz de bilmiyoruz, Kurula gelmiyor dediğini iddia etti.

Sağlık bakanlığı son bir haftadır hızla artan vakaların tabloya yansıtıldığını belirtse de sağlık çalışanları bakanlığın açıkladığı verilerden daha çok hasta, vaka ve ölüm sayısı olduğunu söylüyor. Verilerin birden bire hızla artması ve tabloya yansıtılması da bu iddiaları güçlendiriyor.

Sağlıklı verileri, halkın erişimine sunmayan sağlık bakanlığının tutumu doğru olmamakla birlikte bu iddialar neticesinde halkta ‘Bilim Kurulu’ olarak adlandırılan kurulun da etkisinin olmadığı intibaı oluşmakta.

Türkiye’de son bir haftada vaka sayısı 4.000’i geçerken ölüm sayısı da 100’ü geçmiş durumda. Ali Babacan’ın iddiası, birçok ilden doktorların ve sağlık çalışanlarının sosyal medya üzerinden paylaştıkları “bu veriler eksik ve doğru değil” savını da güçlendirmekte.

Ali Babacan konuşmasında, “Bilim Kurulu tavsiye üretecek, hükûmete doğrusunu söyleyecek diyerek bilim kurulunun önemi ve amacından bahsetti. Babacan’ın bu konudaki eleştirileri oldukça haklı.

Babacan konuşmasında ayrıca, Verilerle oynamaya TÜİK’ten alıştılar da, görüş oluşturan Bilim Kurulu’ndan veriler saklanır mı? Sırf bu salgınla mücadele etmek için oluşturduğunuz Bilim Kurulundan, oradaki bilim insanlarından gerçekleri saklayamazsınız.” Dedi

Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın partisinin il kongresindeki konuşmasında mafya-siyaset ilişkisine dair de çarpıcı noktalar göze çarptı.

Ali Babacan, Alaattin Çakıcı adlı mafyatik tipin Kılıçdaroğlu’na yönelik sarf ettiği hakaretler içinde şunları söyledi, “İllegal yapıların siyaseti dizayn etme çabalarına müsaade etmeyeceğiz. Türkiye, illegal yapılardan da bu yapıların arkasına saklanan siyasetçilerden de büyüktür. Suç örgütlerinden, illegal yapılardan, ülkemizi 90’lı yıllara döndürmek isteyen karanlıktan “Korkma Türkiye” diyoruz.”

HABERE YORUM KAT

3 Yorum