1. HABERLER

  2. HABER

  3. Alevilik Seçmeli Ders Oluyor
Alevilik Seçmeli Ders Oluyor

Alevilik Seçmeli Ders Oluyor

Muş Alparslan Üniversitesi'nden Kürt Dili ve Edebiyat bölümünün açılmasından sonra Alevilik de seçmeli ders olarak programlardaki yerini alıyor.

06 Ocak 2011 Perşembe 14:36A+A-

YÖK'ün 23 Aralık 2010 günü yaptığı toplantıda Alparslan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi bünyesinde 4 yıllık lisans programı düzeyinde Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü'nün açılmasına karar verildi.

Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat İnanç, Kürt Dili ve Edebiyatı bölümüne 2014 yılında öğrenci alacaklarını belirtti.

Alparslan Üniversitesinin her alanda farklı ve örnek teşkil edilecek bir kurum olduğuna işaret eden Prof. Dr. İnanç, "Kürt Dili ve Edebiyatı bölümü diğerlerinden farklı bir bölüm değil. Kürt Dili ve Edebiyatı tartışılmıyorken bizim gündemimizde yoğun bir şekilde yer alan bir konuydu. YÖK de sunduğumuz projeyi onayladı ve bölümün açılmasına izin verdi. Böylece Kürt dili de bilinmeyen bir dil olmaktan çıkmış olacak." diye konuştu.

Alparslan Üniversitesi'nde, Aleviliğin seçmeli ders olarak verileceği anımsatan Prof. Dr. Nihat İnanç, "Geçtiğimiz yıl Eylül ayında senato toplantısında Alevilik dersinin verilmesi kararını aldık. YÖK'ün onayıyla bu yıl üniversitenin ikinci öğrenim döneminde seçmeli olarak Alevilik dersi verilecek." dedi.

HABERE YORUM KAT