1. HABERLER

  2. HABER

  3. Aleviler Okullarda Din Eğitimine Karşı Yürüdüler
Aleviler Okullarda Din Eğitimine Karşı Yürüdüler

Aleviler Okullarda Din Eğitimine Karşı Yürüdüler

Alevi örgütleri ve Eğitim-Sen'in çağrısı ile Kadıköy'de "Laik, Bilimsel, Anadilde eğitim ve Demokratik Yaşam" mitingi düzenlendi. Sloganların ve katılımcıların hedefinde hükümet vardı.

08 Şubat 2015 Pazar 20:21A+A-

İrfan Bozan / Al Jazeera

''Ana okulunda çocuğuma din dersi verilecek, ona karşıyım, onun için buradayım.''

Aslı Özdemir, Alevi örgütlerinin ve Eğitim Sen’in "Laik, Bilimsel, Anadilde eğitim ve Demokratik Yaşam" sloganıyla düzenlediği mitingin katılımcılarından. Özdemir, mitinge iki yaşındaki çocuğu Sidar ile birlikte gelmiş. Çocuğunun zorunlu din eğitimi almasına karşı. "Ben çocuğuma gerekli din eğitimini veririm" diyor.

İstanbul Kadıköy Meydanı’nındaki mitingin katılımcılarının çoğunluğunu Aleviler oluşturdu. Tunceli, Tokat, Erzurum, Erzincan ve daha birçok ilin köy dayanışma derneklerinin kortejleri en kalabalık kortejlerdi. 70 yaşındaki Yıldız Topalde ve onunla aynı yaşlardaki arkadaşı Müzeyyen Şahin, Dersim Köy Dayanışma Dernekleri pankartı arkasında arkasında yürüyordu. Yıldız Topalde, 'Neden buradasınız?' sorumuza: "Alevi aşağılanıyor, kadınlar aşağılanıyor, gençler yerlerde sürükleniyor, gaza boğuluyor. 'Yeter artık' demek için buradayım" yanıtını veriyor. Topalde’ye 'Zorunlu din eğitimine de karşı mısınız?' diye soruyoruz:

"Bizim de başımız Kur'an’a bağlı ama eğitim, öğretimde din olmaz. Okulda kardeşlik, dürüstlük öğretilsin. Komşuluk, insanlık ilişkileri bitti, bunlar öğretilsin. Benim gelinim okumuş, çocuklarına her şeyi öğretti. Ben 4 çocuğuma da dinini öğrettim. Biz dini onlardan öğrenecek değiliz. Çocuklara eziyet etmesinler. Ben çocuklara okulda Alevilik de öğretilsin istemem. Cemevlerimiz var. Orada hocalarımızdan öğrensin, okula niye sokuyorlar bunları, çocuklara yazık."

Haldun Taner Sahnesi’ne dayalı kürsüden de sık sık "Okulda din dersi istemiyoruz" sloganları attırıldı.

Mitingin katılımcıları için Aleviler dışında solun her rengi vardı demek mümkün. CHP de HDP de oradaydı. Bu iki partinin dışında irili ufaklı sol grup ve partiler alanda yerlerini almıştı. Her ne kadar mitingin başlığında anadilde eğitim ifadesi yer alsa da etraftaki pankartlar daha çok zorunlu din dersine ve Alevi kimliğine vurgu yapıyordu.

HDP en kalabalık gruplardan biriydi. Kürsüdeki konuşmalarda ve sloganlarda Adalet ve Kalkınma Partisi hedefteydi. Kadıköy’de yapılan önceki mitinglerin aksine polis çok gerilerde önlem almıştı. Yine önceki mitinglerin aksine arama noktaları ve polis bariyerleri de yoktu. Miting alanında herhangi bir gerilim yaşanmadı.

1013853452.jpg

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT

1 Yorum