1. HABERLER

  2. HABER

  3. ALES'te Başörtüsü Yasağı Kalktı
ALESte Başörtüsü Yasağı Kalktı

ALES'te Başörtüsü Yasağı Kalktı

ÖSYM’nin düzenlediği ve 19 Aralık 2010’da yapılacak ALES Sonbahar Dönemi Sınavı’nda başörtüsü yasağı kaldırılmış oldu.

18 Ekim 2010 Pazartesi 20:05A+A-

ÖSYM tarafından 19 Aralık 2010'da yapılacak ALES Sonbahar Dönemi sınavı başvuru kılavuzu, ÖSYM'nin web sitesinde yayımlandı.

Kılavuzun, "Başvurma İşleminin Tamamlanması" başlıklı bölümünde, ÖSYM Başvuru Merkezleri'ne yapılacak başvurularda aranan "başı açık olma" zorunluluğu ifadesi tamamen çıkarıldı, başörtülü fotoğraf kullanımının önü açıldı.

Kılavuzda yer alan ifadede, "Başvuru merkezi görevlisi tarafından Aday Bilgi Formu'ndaki bilgilerle birlikte adayın web kamerayla çekilecek fotoğrafı da elektronik ortama aktarılacaktır. Bu fotoğraf cepheden, adayı kolaylıkla tanıtabilecek şekilde çekilmiş bir fotoğraf olmalıdır" denildi.

Sınava Girerken de "Başı Açık Olma" Şartı Kalktı

ALES kılavuzunda, adayların sınava girerken uymaları gereken kuralların ayrıntılı olarak belirtildiği "Sınava Girerken Adayın Yanında Bulundurması Gereken Belgeler" başlıklı bölümden de sınava girerken uyulması gereken "başı açık olma ve kılık kıyafet mevzuatına uygunluk" kısmı tamamen çıkarıldı.

Böylelikle ilk kez ÖSYM'nin düzenlediği bir sınavda adayların sınava başörtülü girebilmelerinin önü açılmış oldu.

Kılavuzda ayrıca sınava girerken, adayların yanlarında, "adayı kolaylıkla, açık bir şekilde tanıtabilecek bir fotoğraf" bulundurmaları istendi.

TRT

HABERE YORUM KAT