1. HABERLER

  2. HABER

  3. Albay’a Fırça, Es’e Tahliye
Albay’a Fırça, Es’e Tahliye

Albay’a Fırça, Es’e Tahliye

Hakkari’nin Çukurca ilçesinde yola döşenen mayının patlaması sonucu 6 askerin hayatını kaybetmesiyle ilgili davanın tutuklu sanığı Tuğgeneral Zeki Es tahliye edildi.

22 Şubat 2011 Salı 00:12A+A-

Hakkari'nin Çukurca ilçesinde yola döşenen mayının patlaması sonucu 6 askerin hayatını kaybetmesiyle ilgili davanın tutuklu sanığı Tuğgeneral Zeki Es tahliye edildi.

Hakkâri'nin Çukurca ilçesinde yola döşenen mayının patlaması sonucu 6 hayatını kaybetmesine ilişkin davanın görülmesine Genelkurmay Başkanlığı Askeri Mahkemesi'nde devam edildi. Tanıkların dinlendiği duruşmaya tutuklu sanık Tuğgeneral Zeki Es, tutuksuz sanıklar Kurmay Albay Rıza Atilla Erdoğan, Piyade Yüzbaşı Nurettin Altay ve avukatları ile patlamada asker aileleri ile avukatları katıldı.

Olayın yaşandığı dönemde tugayda kurmay başkanlığı görevini yürüttüğünü dile getiren Kurmay Albay Taner Uysal, Binbaşı İsmail Top veya Binbaşı Hakan Alaçam tarafından bir el yapımı patlayıcının imha edildiğine dair raporun 1 Mayıs 2009 tarihinde geldiğini belirtti. Raporla ilgili tutuklu sanık Tuğgeneral Zeki Es ile görüşüp görüşmediğini bilmediğini savunan Uysal, patlamanın ardından konunun adli boyutunun dışında idari tahkikat heyetinin de kurulduğunu anlattı. Heyete kendisinin başkanlık ettiğini ifade eden Uysal, araştırma sonucu patlamayla ilgili kayda değer sorumluluğun bulunmadığını iddia etti.

Sorulara Uysal'ın net cevap vermemesi Mahkeme Başkanı Yüzbaşıoğlu'nun tepkisine sebep oldu. Yüzbaşıoğlu, "Siz koskoca bir kurmay albaysınız. Hiçbir şeyi de tam hatırlayamıyorsunuz. Hatırlamanız lazım" diyerek uyarıda bulundu.

Kurmay Binbaşı İsmail Top da patlama sırasında harekât merkezinde olduğunu ve olayı bilmediğini söyledi.

Mahkeme Başkanı Yüzbaşıoğlu, Top'un daha önce verdiği ifadeyi okuyarak aradaki çelişkileri sordu. Devreye giren askeri savcı Tezer Türkay Güven ise Top'a "yalancı şahitlik yapmanın suç olduğunu" hatırlatarak ifadesi alınmadan önce ve alındıktan sonra bu konuda uyarılıp uyarılmadığını sordu. Top da bu konuda bilgi sahibi olduğunu ifade etti. Tutuklu sanık Tuğgeneral Zeki Es de Top'un güvenirlik sorunu bulunduğunu ima etti.

Olayla ilgili tanık ifadelerinin dinlenmesinin ardından Mahkeme Heyeti Başkanı Mehmet Yüzbaşıoğlu, duruşmaya ara verdi. Aranın ardından heyetin kararını açıklayan Yüzbaşıoğlu, Tuğgeneral Zeki Es'in, "tutuklama nedenlerinin ortadan kalktığı gerekçesiyle tahliye edilmesine karar verildiğini" söyledi.

İŞTE 'O' SES KAYDI

Altı askerin hayatını kaybettiği mayın patlamasının ardından dönemin Hakkari Tümen Komutanı Tümgeneral Gürbüz Kaya ve Çukurca Tugay Komutanı Tuğgeneral Zeki Es arasında geçtiği öne sürülen telefon konuşması internet sitelerine düşmüştü. İşte o ses kaydı:

Z.E.: "Komutanım benim niyet maksadımı biliyorsunuz. Ben bu çocukları koruyayım diye onları döşedim. Bizzat kendim yerleştirdim. Rütbelileri tek tek çağırdım gösterdim. Ama onlar demek ki bu hassasiyeti göstermemişler. Komutanımızla da bir paylaşırsanız komutanım, ben sabahleyin sıkıntıda kalabilirim."

G.K.: "Biz aynen planladığımızı tekrar uygularız. Kahrolacak bir şey yok. Bu mücadelenin içerisinde birileri ufak tefek hata yapacaktır."

HABERE YORUM KAT