1. HABERLER

  2. HABER

  3. Aktütün Saldırısı ve İhmalin Videosu
Aktütün Saldırısı ve İhmalin Videosu

Aktütün Saldırısı ve İhmalin Videosu

17 askerin hayatını kaybettiği Aktütün saldırısındaki ihmalin video görüntüleri ortaya çıktı. Görüntülerde PKK’lıların çok rahat bir şekilde sızdıkları görülüyor.

26 Ağustos 2010 Perşembe 12:59A+A-

Her yeni görüntü kirli savaşta hayatını kaybeden askerlerin ailelerinin acılarını daha bir katmerleştiriyor. (VİDEOLAR EN ALTTA)

Hakkari'nin Şemdinli İlçesi'ndeki Aktütün Karakolu'na 3 Kasım 2008'te gerçekleştirilen saldırıdaki ihmalin belgesi ortaya çıktı. Bugün gazetesinde yer alan habere göre video kaydından katırların sırtında DOÇKA taşıyan PKK'lıların ellerini kollarını sallaya sallaya geldikleri Aktütün'de 17 askeri nasıl öldürdükleri detaylıca yer alıyor.

Terörle Mücadele polislerinin yakaladığı bir PKK'lının üzerinden propaganda amaçlı hazırlanan bir video kaydı çıktı. Aktütün baskınının nasıl gerçekleştirildiğini anlatan görüntüler, askerlerin nasıl bir ihmale kurban gittiklerini gözler önüne seriyor. Görüntülerde PKK'lıların kalabalık gruplar halinde yollara düştüğü görülüyor. Birden çok açıdan çekilen profesyonel görüntülerde uçaksavar silahı olan DOÇKA'lar katırların sırtında taşınıyor. İntikal sırasında PKK'lıların rahatlığı dikkat çekiyor. Türkiye topraklarına girerken sınır taşını da çekmeyi ihmal etmeyen grup, çay içip sohbet ediyor.

SAATLERCE YARDIM GELMEDİ

Görüntülerde intikali tamamlayan grubun Aktütün Karakolu'nun etrafındaki tepelere mevzilendiği görülüyor. Gündüz vakti karakolu ateş altına alan PKK'lıların yaptıkları telsiz görüşmeleri de görüntülere yansıyor. Saat 14.00 sıralarında başlayan çatışma gece yarısına kadar sürüyor. Yoğun ateş altında kalan karakoldaki askerler karşılık vermekte zorlanıyor. Askerlerin karşılık verdiği noktalar ise hakim tepelerdeki PKK'lıların ağır makineli silahlarıyla ateş altına alınıyor. Ateş altındaki karakolda çıkan yangın büyüyerek askeri alanın tamamını kaplıyor. Gündüz başlayan çatışma gece yarısına kadar sürüyor. Buna rağmen bölgeye herhangi bir yardım gelmiyor. Çok rahat hareket eden PKK'lılar karanlık bastıktan sonra karakolun yakınlarına kadar giderek görüntü almaya devam ediyor.

TARAF İHMALİ DUYURMUŞTU

Yeni Aktütün videosu Taraf gazetesinin daha önce gündeme getirdiği ihmalleri doğruladı. Saldırıdan birkaç gün sonra yayınlanan haberde ABD'nin insansız hava araçları tarafından çekilen ve Genelkurmay ile paylaştığı anlık istihbarat görüntülerinde PKK'lıların hazırlanışı ve karakol etrafına gelişleri kayıt altına alınmış ancak müdahalede bulunulmadığı aktarılmıştı. Yine haberde çatışmadan saatlerce önce bölgede insansız hava araçlarının görüntü almaya başladığı ilk görüntüden yaklaşık üç saat sonra ateş açıldığı belirtiliyordu. Ancak koordinatları belli olan bölgeye havadan müdahale edilmediği vurgulanıyordu.

DOÇKALAR BÖYLE GETİRİLMİŞ

Görüntüler 20 Temmuz'da Hakkari'nin Çukurca İlçesi Hantepe mevkiindeki baskın için kullanılan DOÇKA'ların nasıl getirildiğini gözler önüne seriyor. Heron görüntülerinin ortaya çıkması üzerine zor durumda kalan Genelkurmay, 20 gün sonra yaptığı açıklamada Hantepe'de çatışmanın başlamasından 2 saat 45 dakika sonra yardıma giden helikopterlerin DOÇKA tehlikesi nedeniyle müdahale edemediğini belirtmişti.

Oldukça kalabalık oldukları gözlenen PKK'lılar, karakolu üç ayrı bölgeden kuşatıyor. Gündüz saatlerinde başlayan ve gece yarısına kadar süren baskın PKK'lılar tarafından 3 kamerayla kaydedilmiş.

GES KOMUTANLIKLARA BİLDİRMİŞ

Aktütün saldırısıyla ilgili olarak istihbarat kurumlarının hazırladığı raporlar bu görüntü ile doğrulanıyor. ABD'nin insansız hava araçları saldırıdan 1 ay önce 5 Eylül 2008'de Kuzey Irak sınırına yakın bölgelerde Hakkari Şemdinli bölgesine doğru harekete geçmiş 80 kişilik PKK'lı grubun koordinatları ile net görüntülerini geçmişti. Genelkurmay Elektronik Sitemler Komutanlığı bölgedeki dinleme ve istihbarat birimlerinden gelen günlük raporlarla komutanlıkları sürekli uyarmıştı.

UÇAKSAVARLARIN SAYISI BİLE TESPİT EDİLMİŞ

Yine 29 Eylül'de Van Asayiş Güenlik Komutanlığı Harekat merkezinde görevli istihbarat Kurmay Binbaşı Zafer Kılıç imzalı gizli ve çok ivedi raporda PKK'lıların bu bölgelere uçak savar silahları getirdiği uyarısı yer aldı. Üstelik yazıda uçak savarların miktarı da belirtildi. Aktütün saldırısından 1 gün önce Kurmay Yarbay Ferdi Korkmaz imzasıyla hazırlanan istihbarat raporunda ise PKK'lıların bölgedeki hareketliliği isim isim, silah ve katır sayılarına kadar tüm bilgiler tespit edilerek tüm askeri birimlere gönderildi. Ancak bu bilgilere rağmen PKK'lılar Aktütün'ü bir zorlukla karşılaşmadan bastı. 17 asker hayatını kaybetti, 23 asker de yaralandı.

HABERE YORUM KAT

6 Yorum