1. HABERLER

  2. HABER

  3. “AKP’yi Şımarttık; CHP'yle Dost Olalım!”
“AKP’yi Şımarttık; CHPyle Dost Olalım!”

“AKP’yi Şımarttık; CHP'yle Dost Olalım!”

ABD'nin eski Ankara Büyükelçisi Eric Edelman, ABD'nin AKP'yi fazla şımarttığını, otoriter eğilimleri olan AKP'nin Türkiye'de bir korku imparatorluğu oluşturduğunu söyledi. Edelman, ABD'nin Kılıçdaroğlu'yla dostluk kurması gerektiğini de ekledi.

18 Kasım 2010 Perşembe 13:33A+A-

Dünkü Cumhuriyet gazetesinde yayınlanan ve TKP'nin "Sol" adlı sitesinde de "ABD'den AKP'nin canını çok sıkacak mesajlar" başlığıyla verilen haberin ayrıntıları:

ABD'deki muhafazakâr düşünce kuruluşu Dış Politika Girişimi'nin yıllık konferansında Ortadoğu'ya yönelik bir panelde konuşan ABD'nin eski Ankara Büyükelçisi Eric Edelman, Türkiye'de yargı, medya ve ordunun AKP''nin saldırısı altında olduğunu söyledi. Cumhuriyet gazetesinin haberine göre Edelman AKP'yle ilgili önemli mesajlar verdi.

"Türkiye'nin süper güç olması kuruntu"

Edelman, AKP'nin dış politikada yaptıklarına değinerek, Başbakan Erdoğan ile Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun ideolojik eğilimlerinin "Türkiye'yi mevcut yola soktuğunu" söyledi. Edelman, Türkiye'nin ABüyelik hedefinden uzaklaştırıldığını öne sürdü. Davutoğlu'nun Ortadoğu'da süper güç olma iddiasında bulunduğunu belirten Edelman, bu iddiayı "kuruntu" olarak niteledi. Edelman Türkiye'nin komşularıyla sıfır sorun politikasının da başarıya ulaşmasının zor olduğunu kaydetti.

"AKP'yi şımartmaya son vermeliyiz"

Edelman, "AKP hükümetini şımartmaya son vermemiz gerektiğini düşünüyorum. AKP'nin, ABD için, ABD'nin AKP'ye olduğundan daha fazla önem taşıdığına inanmalarına izin vererek kendimiz için büyük siyasi ve ahlaki bir tehlike yarattık. Bu saçmalık çünkü bir dizi konuda Türkiye kesinlikle ABD'nin desteğine ihtiyaç duyuyor" diye konuştu.

"ABD Kılıçdaroğlu'yla dostluk kurmalı"

ABD'nin CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile dostluk kurmaya çalışması gerektiğini söyleyen Edelman, Kılıçdaroğlu'nun parti içinde bazı değişikliklerin ardından gerçek bir muhalefet lideri olabileceğini de belirtti. Türkiye'nin bugün temel kimliği ile ilgili büyük ve çekişmeli bir tartışma içinde olduğunu ifade eden Edelman, bunun ülkenin uluslararası sahnede kendini nasıl gördüğü konusunda önemli bir faktör olacağını vurguladı. Edelman, Başbakan Tayyip Erdoğan ile Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun "temel ideolojik eğilimlerinin Türkiye'yi mevcut yola soktuğunu ve bunun devam edeceğini" söyledi.

"Gülen cemaati polis ve istihbarata sızdı"

Türkiye'nin 1950'lerden bu yana "kusurlu bir demokrasi" olmayı sürdürdüğünü ifade eden Edelman, Ergenekon, Balyoz gibi davaların hükümet karşıtlarını mahkemeye göndermek için kullanıldığını, Fethullah Gülen cemaatinin polis ve istihbarata sızdığını, on binlerce insanın dinlendiğini ve ülkede bir "korku iklimi" oluştuğunu vurguladı. Politikadan sorumlu eski ABD Savunma Bakan Yardımcısı, "Bu davalarda olabilecek zerre kadar doğruluk payı da kanıtların imal edilmesi yüzünden geride kaldı" dedi.

"Referandum yandaşları yargıya doldurma çabasıydı"

12 Eylül'deki referandumda kaybedenlere karşı hükümetin "yüce gönüllü" olma niyeti göstermediğini ifade eden Edelman, reform paketiyle ilgili "Bu yargıyı özgürleştirmek ya da onarmak için değil açıkça yargıya yandaşlarını doldurma çabası" diye konuştu. Edelman gerçek bir alternatifin olmaması nedeniyle iktidarın hesap vermesini gerektiren mekanizmanın da gerektiği gibi çalışmadığını ve bu nedenle Türk siyasetinin giderek daha otoriter bir yöne saptığını kaydetti.

HABERE YORUM KAT