1. HABERLER

  2. HABER

  3. AKPM’den İsviçre’ye: Minare Yasağını İptal Et!
AKPM’den İsviçre’ye: Minare Yasağını İptal Et!

AKPM’den İsviçre’ye: Minare Yasağını İptal Et!

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Genel Kurulu, İsviçre’den camilerde minare yasağını iptal etmesini istedi.

24 Haziran 2010 Perşembe 06:59A+A-

AKPM Genel Kurulu, Avrupa'da giderek artan İslâm karşıtlığı ile ilgili rapor ve buna bağlı karar tasarısını kabul etti. Kararda, minare yasağının, "Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin din ve vicdan özgürlüğüyle ilgili 9. maddesi ile ayrımcılığın yasaklanmasıyla ilgili 14. maddesini ihlâl ettiği" belirtildi.

Kararda, şehir planlamasına ve kamu güvenliğine uygun olarak, nasıl kiliselerin kulesi bulunuyorsa camilerin de minaresinin olmasına izin verilmesi istendi.

FRANSA'YA UYARI

Peçeli çarşafın kamuya açık yerlerde yasaklanmasına ilişkin bazı ülkelerde getirilmek istenen yasağa da değinilen kararda, güvenlik açısından birtakım kısıtlamalar getirilse de yasağın genelleştirilmesine karşı çıkıldı.

Genel Kurulda alınan kararda, Avrupa'da da İslâm karşıtlığına kesinlikle tolerans gösterilmemesi istendi.

Kararda, "Avrupa'da Müslümanların sosyal ve kültürel olarak ayrımcılığa hedef olmasına karşı çıkılması" istendi ve "İslâm karşıtlığıyla mücadelede Avrupa Konseyi'nin ortak stratejileri tartışması" çağrısı yapıldı.

Avrupa Konseyi'ne üye ülkelerde dinler arası eğitimin güçlendirilmesinin önemine değinilen kararda, Avrupa'da yüksek eğitim kurumlarının İslâm araştırmalarını desteklemesi istendi. Kararda, okullarda İslâm'ın daha iyi anlatılmasının önemine değinildi.

CHP'NİN YASAKÇILIĞI YURTDIŞINA TAŞTI

Öte yandan CHP'li İstanbul Milletvekili Birgen Keleş, raporun görüşmeleri aşamasında Türkiye'de kamusal alanda başörtünün yasaklandığını, burada da yasaklanabileceğini söyledi. Bununla ilgili önergeler, parlamenterler meclisi tarafından reddedildi.

Vakit

HABERE YORUM KAT