1. HABERLER

  2. HABER

  3. Akdeniz'de Rota Belirsizliği
Akdenizde Rota Belirsizliği

Akdeniz'de Rota Belirsizliği

Libya'nın gönderdiği Gazze'ye yardım gemisinin rotası üzerine farklı bilgiler geliyor. İsrail'den geminin Mısır'a yöneldiğini, organizatörlerden ise rotada bir değişiklik olmadığı açıklamaları geliyor.

13 Temmuz 2010 Salı 23:20A+A-

Uluslararası Kaddafi Yardım ve Kalkındırma Vakfı Başkanı Yusuf Savani, Filistinlilere yardım götüren Moldova bandıralı Libya gemisinin hala Gazze yolunda olduğunu söyledi.

Savani, Trablus'dan Reuters ajansına telefonla yaptığı açıklamada, ''Gemi hala Gazze yolunda ve rotasının değiştirilmesi konusunda herhangi bir karar mevcut değil. Gemi, İsraillilerden bu geceye kadar bölgeden ayrılması yönünde ültimatom aldı. Bunu yapmayacağız'' diye konuştu.

İsrail'deki haber sitelerinden Ynet, İsrail ordu kaynaklarına dayanarak Libya gemisinin kaptanının rota değiştirdiğini bildirmişti.

Gemi kaptanının, telsizle bağlantı kuran İsrailli yetkililere gemiyi Mısır'a götüreceğini söylediği, gemiden kendisinin sorumlu olup, gemideki aktivistlerin de buna uyacağını belirttiği kaydedilmişti.

Libya lideri Muammer Kaddafi'nin oğullarından Seyfülislam'ın başkanlığını yürüttüğü Uluslararası Kaddafi Yardım ve Kalkındırma Vakfı tarafından kiralanan gemi, Gazze'ye 2 bin tonluk insani yardım ve ilaç götürüyor.

Amalthea adlı geminin kaptanının Küba vatandaşı olduğu belirtiliyor. Gemideki 12 kişilik mürettebatın çoğunun Kübalı ve Hintli olduğu, gemide çoğu Kaddafi Yardım Vakfı üyesi 15 aktivist olduğu da bildirilmişti.

NTV

HABERE YORUM KAT

1 Yorum