1. HABERLER

  2. HABER

  3. Akdamar'da 95 Yıl Sonra İlk Ayin
Akdamarda 95 Yıl Sonra İlk Ayin

Akdamar'da 95 Yıl Sonra İlk Ayin

VAN'ın Gevaş İlçesi'nde Van Gölü üzerindeki Akdamar Adası'nda bulunan Ermeni Surp Hac Kilisesi'nde 95 yıl aradan sonra ilk ayin gerçekleştirildi.

19 Eylül 2010 Pazar 18:40A+A-

Akdamar Adası'ndaki Ermeni Surp Hac Kilisesi'nde 95 yıl aradan sonra yapılacak ayın için Van'da dünya ve Türkiye'nin dört bir yanından Ermeniler akın etti. Van'daki otellerde konaklayan Ermeniler, kente 50 kilometre mesafedeki Gevaş İlçesi Akdamar Adası iskelesine otobüslerle gelip, bunadan teknelerle adaya çıktı. Adadaki Surp Hac Kilisesi'nin küçük olması nedeniyle içerideki ayine sadece 50 kişi alınırken, adada bulunan yaklaşık 5 bin kişi ayine dışarıya kurulan dev ekranlardan izledi. Kilisenin çevresinde mum dikip yakan Ermenlerden bazılarının gözyaşlarını tutamadığı görüldü.

Türkiye Ermenileri Patrikliği Ruhani Meclisi Patrik Genel Vekili Başpiskopos Aram Ateşyan, Gevaş iskelesinden Almanya'nın Türkiye Büyükelçisi Eckart Cunt, ile birlikte motorla adayı çıktı. Ateşyan'ın içinde bulunduğu teknenin adaye gitişi sırasında polis ve jandarma ekipleri deniz motorlarıyla sıkı güvenlik önlemleri aldı. Ateşlyan, taürtışmalara neden olan ve kilisye asılmayan ve kilise girişine konulan Haç'ın önünde dua ettikten sonra içeriye irdi.

Türkiye Ermenileri Patrikliği Ruhani Meclisi Patrik Genel Vekili Başpiskopos Aram Ateşyan yönettiği ayine Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Eckart Cuntz, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Osman Murat Süslü, Van Belediye Başkanı Bekir Kaya, Gevaş Kaymakamı Yusuf Güni, Gevaş Belediye Başkanı Nazmi Sezer, Ermeni cemaati üyeleri
ile Almanya, Fransa ve Avrupa'nın çeşitli ülkeleri ile ABD'den gelen devlet temsilcileri katıldı.

Saat 11.00'de başlayıp saat 14.00'de biten ayin sırasında adada duygulu anlar yaşandı. Gün boyu adada Sağlık Bakanlığı'n aait bir ambulans helikopter bekletildi. Ayini 63'ü yabancı toplam 211 gazeteci takip etti. Ayin TRT tarafından naklen yayınlanırken, gazeteciler, 5'e kişilik gruplar halinde kiliseye alınıp, fotoğraf ve görüntü almalarına izin verildi. Ayin nedeniyle Van Emniyet Müdürlüğü adada sivil giyimli 50 polis görevlendirdi. İskele çevresinde ise 500 polis güvenliği sağladı. Ayinden önce detektör köpekler teknelerde ve kilise çevresinde bomba araması yaptı. Ayin için ada 12 sağlık çadırı kurulurken, adada 112 Acil hava ambulansı bekletildi. Sağlık ekiplerinin yanı sıra Sivil Savunma Arama ve Kurtarma ekipleri hazır bulunduruldu.

Türkiye Ermenileri Patrikliği Ruhani Meclisi Patrik Genel Vekili Başpiskopos Aram Ateşyan, ayinin sonlarına doğru Türkçe bir konuşma yaptı. Ateşyan, "Buradan yaptığımız dualar 95 yıl sonra göğe yükselecek. Bu imkanı bize sağladığı için Türkiye Cumhuriyeti'ne çok teşekkür ediyoruz. Bu kilise insanlığın ortak kilisesidir. Haç konusu tartışılıyordu. Haç'ın kilisenin tepesine konulma sözü verildi" dedi.

HABERE YORUM KAT