1. HABERLER

  2. HABER

  3. Akçay’ı, Seyfi Oktay Emekli Ettirmiş
Akçay’ı, Seyfi Oktay Emekli Ettirmiş

Akçay’ı, Seyfi Oktay Emekli Ettirmiş

Balyoz davasında yazdığı muhalefet şerhinde sanıkların darbe yapması durumunda tutuklanması gerektiğini iddia ederek tarihe geçen hakimin ismi CHP’li Seyfi Oktay’ın bir numaralı sanığı olduğu yargıyı etki altına alma soruşturmasında geçtiği ortaya çıktı.

08 Ekim 2011 Cumartesi 05:31A+A-

Emeklilik talebinin perde arkasını Akit araladı:Balyoz davasında yazdığı muhalefet şerhinde sanıkların darbe yapması durumunda tutuklanması gerektiğini iddia ederek tarihe geçen İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Şeref Akçay’ın adının CHP’li Seyfi Oktay’ın bir numaralı sanığı olduğu ‘yargıyı etki altına alma soruşturması’nda geçtiği ortaya çıktı. Kaleme aldığı 9 sayfalık şerhten 2 hafta kadar önce emekliliğini talep ettiği ortaya çıkan Şeref Akçay’ın isminin karıştığı iddianamenin teslim edilmek üzereyken istifasını istediği anlaşıldı.

Balyoz davasında yazdığı muhalefet şerhinde sanıkların darbe yapması durumunda tutuklanması gerektiğini iddia ederek tarihe geçen hakimin ismi CHP’li Seyfi Oktay’ın bir numaralı sanığı olduğu yargıyı etki altına alma soruşturmasında geçtiği ortaya çıktı.

Kaleme aldığı 9 sayfalık şerhten 2 hafta kadar önce emekliliğini talep ettiği ortaya çıkan 11. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Şeref Akçay’ın isminin yargıyı etki altına alma soruşturmasına karıştığı, teslim aşamasındaki iddianamede Şeref Akçay ve HSYK’nın görevden aldığı bazı mahkeme üyelerinin isimlerinin yer aldığı bildirildi.

PES ETMESİNİN SEBEBİ MUHALİFLİĞİ DEĞİLMİŞ

1. Balyoz davasında sanıkların tahliye taleplerini oy çokluğu ile reddeden mahkemenin başkanı Şeref Akçay’ın 9 sayfalık muhalefet şerhi candaş medya tarafından ‘Balyoz gibi şerh yazısı’, ‘Balyoz hakimi isyan etti’ başlıkları ile manşetlere taşınmıştı. Balyoz sanığı emekli Orgeneral Çetin Doğan dahi toplantıdaki konuşmalarla maksadın aşıldığını itiraf etmesine rağmen darbe çalışması ile ilgili ‘sadece bir toplantı düzenleyip liste hazırlamışlar’ diyen Akçay’ın emekliliğini istediği, Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu’nun talebi olumlu bularak kabul ettiği bildirilmişti. ‘Muhalif hakim daha fazla dayanamadı’ başlıkları ile dramatize edilmeye çalışılan emeklilik başvurusunun altından Akçay’ın dikkat çekici ilişkileri çıktı. Şeref Akçay’ın isminin Ergenekon davasını sabote etmek için çalışma yaptığı iddia edilen CHP’li eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay ekibi ile hazırlanan iddianamede yer aldığı belirtildi.

ERGENEKON TAHLİYELERİNDE ‘BİZİM ŞEREF’ FAKTÖRÜ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği görevine getirilmek suretiyle Ergenekon davasından el çektirilen Zekeriya Öz’ün yürüttüğü yargıyı etki altına alma soruşturması kapsamında hazırlanan iddianamede Seyfi Oktay’ın adamı Avukat Ali Hadi Emre’nin Şeref Akçay ile temasta olduğu, tutuklama ve tahliye taleplerinde kilit konumda bulunan Akçay’ın etki altına alınarak tahliye kararı çıkartılmaya çalışıldığı iddia edildi. Dinlemeye takılan bir görüşmede Ali Hadi Emre’nin Şeref Akçay’ı kastederek ‘Bizim Şeref’e gidelim’ dediği belirtiliyor.

BİR SORUŞTURMA YEDİ HAKİM

Savcı Öz’ün sonuç bölümüne geldiği fakat teslim edemediği iddianamede, Beşiktaş Adliyesinde görev yapan Şeref Akçay’ın da aralarında bulunduğu bir grup hakimin HSYK’nın eski üyesi yüksek yargı mensupları tarafından etki altına alındığı ifade ediliyor. HSYK’nın görevden aldığı hakimler Köksal Şengün, Erkan Canak, Zafer Başkurt, Yılmaz Alp, Tuncay Aslan ve Oktay Kuban’ın isimleri belirtilen soruşturmaya karıştığı, özel yetkilerin kaldırılması ve görevden alınmaların dosyaya giren deliler sayesinde olduğu vurgulanıyor.

BALYOZ, ERGENEKON VE ODATV SANIKLARININ TAHLİYESİNİ İSTEMİŞTİ

CHP’li Seyfi Oktay ekibi tarafından etki altına alındığı iddia edilen hakimler arasında bulunan Akçay; Balyoz, Ergenekon ve Odatv gibi soruşturmaların sanıklarının tahliyesi yönünde oy kullanıyordu. Başta Balyoz sanığı Engin Alan olmak üzere birçok sanığın tahliyesini talep etmişti.

DOSYA KANSIZ’IN MASASINDA

Eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay’ın da şüpheli olarak yer aldığı Ergenekon’un amacı doğrultusunda adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs iddialarına ilişkin Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz tarafından yürütülen soruşturmada sona yaklaşılmıştı. Eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay’ın da şüpheli olarak ifadesinin alındığı soruşturmaya ilişkin iddianamenin yazımında sona gelinmişken savcı Öz sürpriz bir şekilde görevden alınmıştı. Birçok yüksek yargı mensubunun da isminin geçtiği iddianame, Savcı Cihan Kansız’a devredilmişti. 2010’dan bu yana Kansız’ın masasında bekleyen iddianamenin mahkemeye ne zaman teslim edileceği ise bilinmiyor.

MURAT ALAN / YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT