1. HABERLER

  2. HABER

  3. Akan Kandan Beslenenler İşbaşındaydı
Akan Kandan Beslenenler İşbaşındaydı

Akan Kandan Beslenenler İşbaşındaydı

Diyarbakır'da 13 askerin PKK’nın pususunda hayatını kaybetmesi bazı kesimler tarafından provokatif amaçlı olarak kullanılıyor.

18 Temmuz 2011 Pazartesi 04:46A+A-

Halkın infiali ve tepkilerini, provokatif eylemlere dönüştürülüyor. Eskişehir'de etrafa küfürler yağdıran grup, kenti birbirine kattı. İstanbul ve İzmir'deki yürüyüşte ise 'Ergenekon ve Balyoz' sanıkları için sloganlar atıldı.

Eskişehir'de ellerindeki şişe ve çakmakları sağa sola fırlatan, kendileri gibi davranmayanlara küfürler yağdıran bir grup, kenti birbirine kattı. İstanbul ve İzmir'deki yürüyüşlerde 'Ergenekon ve Balyoz' sanıkları için sloganlar atıldı. İzmir'de Şehit Aileleri ve Yardımlaşma Derneği'nin katılmadığı mitingde Konak Meydanı'nda toplanan grubun bir bölümü, "Askerler hapiste, PKK Meclis'te" diye slogan attı. Mersin'deki yürüyüşte ise kalabalık, Hastane Caddesi ara sokağındaki bir kültür merkezine saldırmak isteyince arbede çıktı. Polis, kalabalığı biber gazı kullanarak dağıttı.

Eskişehir'de yürüyüş sonunda İstiklal Marşı okundu. Bir grup, İstiklal Marşı okunması ve saygı duruşu sırasında ayağa kalkmadığı gerekçesiyle bölgedeki bir kafeye giderek, içerideki müşterilerle tartışmaya başladı. Bu esnada içeride oturanlardan birisinin kendisinin de asker olduğunu söylemesi üzerine gerginlik arttı. Grup üyeleri kafeye ellerindeki çakmak, su şişeleri ile sert cisimleri fırlattı. Müşteriler kafenin içerisine kaçışırken araya polis girdi. Buradan ayrılan grup, daha sonra Sakarya Caddesi üzerinde bulunan BDP il binasına yürüdü. Grup, binanın tepesindeki BDP bayrağının indirilerek yerine Türk bayrağının asılmasını istedi. BDP binası çevresinde geniş güvenlik önlemi alan polis, grubu ikna ederek bölgeden uzaklaştırdı. Grup içerisindeki baba-oğul oldukları öğrenilen iki kişi ise Taraf Gazetesi'ni yaktı, ardından Zaman Gazetesi'ne ağır ithamlarda bulundu.

Mersin'de yürüyüş yapan kalabalık, Hastane Caddesi ara sokağındaki bir kültür merkezine saldırmak isteyince arbede çıktı. Polis, Nude Gençlik Kültür Merkezi'ne saldıran kalabalığa biber gazı ile müdahale etti. Olaylar sırasında ikisi emniyet müdürü 5 kişi yaralandı. Yürüyüş sırasında halkı kışkırttığı iddia edilen 10 kişi emniyet güçleri tarafından gözaltına alındı.

İzmir'de düzenlenen mitingde ise Balyoz ve Ergenekon sanıkları lehine sloganlar atılması dikkat çekti. Konak Meydanı'nda toplanan gruptan bir bölümünün, 'Askerler hapiste, PKK Meclis'te', 'Kahrolsun PKK, işbirlikçi AKP' sloganı destek bulmadı. Bazı sivil toplum örgütleri ve profesyonel spor kulüplerinin taraftarlarının katıldığı yürüyüş sırasında, 'Satılmış medya istemiyoruz', 'Kahrolsun PKK', 'Mustafa Kemal'in askerleriyiz', 'Meclis'te PKK istemiyoruz', 'Şehitler ölmez, vatan bölünmez', 'Dişe diş kana kan intikam' sloganları atarak Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüdü.

İstanbul Taksim'de düzenlenen gösterilerde ise 'intikam' sloganları atıldı. 'Meclis'te PKK istemiyoruz', 'PKK Meclis'te komutanlar nerede?', 'Dişe diş, kana kan, intikam intikam', 'Tayyip oğlunu askere gönder' şeklinde sloganlar attı. Tünele kadar yürüyen grup, buradan tekrar Taksim istikametine döndü. Yine sloganlar eşliğinde yürüyen gruptan bazıları yabancı ülke temsilciliklerine saldırmak istedi. Konsolosluklara su şişeleri fırlatan eylemcileri polis ve bazı vatandaşlar engelledi. Yürüyüş sırasında bazı kişiler işyerlerine de saldırmak istedi. İşyerlerine de su şişesi ve çakmak gibi maddeler fırlatan grubu yine polis engelledi. Grubun dağılımında ise olaylar çıktı. BDP il binasına yürümek isteyen grup ile BDP'li oldukları tahmin edilen bir başka grup karşı karşıya geldi. Tarlabaşı'nda karşılaşan gruplar birbirlerine taşlarla saldırdı. Polis müdahale etti.

Zaman / Haksöz-Haber 

HABERE YORUM KAT