1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Akabeleri Aşmalıyız!..
Akabeleri Aşmalıyız!..

Akabeleri Aşmalıyız!..

Çabuk yorulanların, davet yolunda dökülenlerin, kafası beşeri din ve heveslerle karışanların, taklitçilik hastalığında taassubu artanların en büyük sorunu ‘Hak dini’ hak olarak gereğince kavrayamamaktır.

03 Nisan 2015 Cuma 00:30A+A-

Hamza Türkmen / Haksöz Haber

‘O Allah’dır ki Resulünü hidayet ve hak dini ile gönderdi, onu her dinin üstüne çıkarmak için; isterse müşrikler hoşlanmasınlar.’ (Saf, 61/9) 

Müslim olan ümmetin bugünkü tarihi düşkünlüğü bir vakıa. Coğrafyamızın baştan başa işgale uğradığı günlerin acısı da…

İşgal sonrasında ümmetin geride kalan dirlik ve birliğini bozmak için ulus devlet projeleriyle karşılaştık. Düşkünlük sürecinde içimizden devşirilmiş garpzede elitler üredi. Jön Türk, Jön Arap, Jön Kürt yani natüralist cedidciler…

Yabancılaşma önce ulus devletlerle, sonra ulus toplumlarla had safhaya ulaştı. Ellerimiz birbirinden koptu/koparıldı.

Şu anda ekonomisi ve kültürüyle küresel kapitalizmin cahili hayat tarzı, çarşımızda da evimizde de bizleri kuşatmış durumda. Fikri ve siyasi egemen cahiliyyeye karşı içe kapananlara ya da eklemlenenlere rağmen akabeleri (zor geçitleri) aşma iradesi fıtri, insani ve İslami olan.

Düşkünlüğümüzü de kuşatılmışlığımızı da aşmanın yolu,  sınırlı insan aklının ürettiği tartışmalı ölçüleri değil, fıtratımıza en uygun olanı Resulü aracılığı ile ‘hidayet’ ve ‘hak din’ olarak bildiren Yaratıcımızın ölçülerini temel almaktan geçer.

Yazının Devamı >>>