1. HABERLER

  2. HABER

  3. AK Partiye Film Baskısı
AK Partiye Film Baskısı

AK Partiye Film Baskısı

28 Ocak’ta 81 ülkede vizyona girecek olan Kurtlar Vadisi-Filistin filmi siyonistleri tedirgin etti. Türkiye’ye gelen İsrailli Profesör Alon Ben-Meir, ‘Önümüzdeki dönemde seçim var. Kimin iktidar olacağı belli olmaz’ diyerek hükümete tehditvari sözler sarf

25 Ocak 2011 Salı 03:00A+A-

28 Ocak'ta 81 ülkede vizyona girecek olan Kurtlar Vadisi-Filistin filmi için önce Almanya ardından Yunanistan'da toplanan siyonist kuruluşların Türkiye'ye yönelik baskısı artarken, dünyanın en ünlü Yahudi Amerikalı bilim adamları arasında gösterilen New York Üniversitesi "Global Affairs Studies Center" öğretim üyesi Alon Ben-Meir de Türkiye'ye geldi.

İsrail ile Türkiye arasında "arabuluculuk" yapmak amacıyla Türkiye'de çeşitli kurum ve çevrelerle görüşmeler yapan Ben-Meir, önceki akşam da aralarında Akit muhabirinin de bulunduğu bir grup gazetecinin sorularını cevaplandırdı. Ben-Meir, Ak Parti hükümetine yönelik tehditkar ifadeler kullanırken, filmin yasaklanmasa bile en azından hükümet tarafından filme yönelik bir tepki gösterilmesini ısrarla istedi.

CHP VE KARTELDEN YARDIM TALEBİ

Ben-Meir, böyle bir filmin yapılmasının daha önceden engellenmesi gerektiğini vurgulayarak, "Ancak iş işten geçti ve bu film ne yazık ki vizyona girecek. Bari bu önümüzdeki hafta hükümet bir adım atsın diye bekliyoruz. Hükümetin filme katılmadığını açıklaması gerekir. Zira önümüzde genel seçimler var ve bu seçimler sonrasında kimin lider olacağı hiç belli olmaz" diyerek, Ak Parti hükümetini tehdit etti. Ben-Meir CHP'den de "duyarlık" beklediklerini belirterek, "İsrail ile Türkiye ilişkilerinin böyle bir filmden dolayı onarılamaz bir sürece girme ihtimaline karşı CHP'nin, medyanın gerekli duyarlığı göstermesini bekliyoruz" diye konuştu.

"İSRAİL'İ BAŞKA AKTÖRLER DE ELEŞTİRDİ AMA PARÇALANMADILAR"

Muhabirimizin "Filmin yapımcısı ve oyuncuları İsrail'den gelen tepkilerden endişe ettiklerini söylediler. Bu durumdan hoşnut musunuz?" sorusuna Meir, "İsrail sadece teröristlerin peşindedir. Gerçi bazen bilim adamlarının da peşine düştüğü oluyor ama bir aktörü parçaladığı henüz görülmemiştir" diye cevap verdi. Meir, İsrail hükümetini başka aktörlerin de eleştirdiğini ve başlarına herhangi menfi bir olayın gelmediğini ileri sürdü.

"BU FİLM İLİŞKİMİZE MAVİ MARMARA KADAR ZARAR VERECEK"

Alon Ben Meir, Kurtlar Vadisi-Filistin'in Türk- İsrail ilişkilerine en az Marmara olayı kadar zarar verebileceğini iddia etti. Ankara'da bir grup gazeteci ile görüşen Meir, Türk gazetecilere Yahudi rahatsızlığını iletti. Bu tehlikeye dikkat çekmek için Türkiye'ye geldiğini dile getiren Meir, bu görevi herhangi bir Yahudi lobisinden almadığını, "kendi kalbinin sesini dinleyerek bu girişimde bulunduğunu" da iddia etti. Filmin gösteriminin engellemenin imkansız olduğunu söyleyen Meir, burada önemli görevin hükümete düştüğünü ve AK Parti hükümetinin filme katılmadığını açıklamasını istedi.

"ERDOĞAN'IN OY ALMASI İÇİN İSRAİL ELEŞTİRİSİNE GEREK YOK"

Meir, "Hükümetin burada yapması gereken, filmdeki temaya paralel açıklama yapmaması. Bu ilişkilere çok zarar verir. Sessiz kalması ve yorumlardan uzak durması gerekir" dedi.

Türkiye'nin haziran ayında seçimlere gideceğini hatırlatan Meir, "Hükümet bu konuda yorum yaparak daha fazla oy almayı düşünebilir. Ancak buna gerek yoktur. Zaten Başbakan Erdoğan çok yetenekli bir lider. Bu konuda yorum yapmadan Türk – İsrail ilişkilerine zarar vermeden de istediği oyu alabilir" dedi.

"İSRAİL'İN TÜRKİYE'DEN ÖZÜR DİLEMESİ ZOR"

Mavi Marmara olayı ile ilgili İsrail'in özür dilemesi gerektiğini de belirten Meir, ancak İsrail'de koalisyon olduğu için bunun zorlaştığını söyledi. Meir, Kurtlar Vadisi-Filistin gibi filmler sayesinde ikili ilişkilerin çok daha zarar göreceğini de sözlerine ekledi.

Ali Eyvaz / YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT