1. HABERLER

  2. HABER

  3. AK Parti'den Bayırbucak Türkmenlerine Yardım Kampanyası
AK Parti'den Bayırbucak Türkmenlerine Yardım Kampanyası

AK Parti'den Bayırbucak Türkmenlerine Yardım Kampanyası

AK Parti Ankara İl Başkanlığı’nca, Bayırbucak Türkmenleri için yardım kampanyası başlatıldı.

19 Ocak 2016 Salı 15:10A+A-

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, AK Parti Ankara İl Başkanlığı’nca başlatılan yardım kampanyası dolayısıyla düzenlenen basın toplantısında, kampanyaya destek çağrısı yaptı.

Akdoğan, eğer ortada bir sorun varsa, bir bütün olarak, devlet-millet kaynaşmasıyla, partiler, sivil toplum örgütleri, halk, hep birlikte bu sorunun üzerine gidilmesinin büyük önem taşıdığına işaret etti.

AK Parti iktidara geldiğinde, Türkiye'nin yardımlarının 100 milyon doların altında bulunduğunu ifade eden Akdoğan, önceki yıl 6,5 milyar dolar kalkınma yardımı gerçekleştiren Türkiye'nin, gayri safi yurt içi hasılaya oranla “insanî yardım”da dünya birincisi olduğunu bildirdi.

Akdoğan, Suriye'de büyük bir insanlık dramı yaşandığını, yüz binlerce insanın hayatını kaybettiğini, milyonlarca insanın göç etmek zorunda kaldığını ifade ederek, Türkiye'nin 2,5 milyon Suriyeliye kucağını açtığını, geçici barınma merkezlerinde yaklaşık 270 bin Suriyelinin bulunduğunu söyledi.

“Onların Davası Bizim Davamızdır”

Türkiye'nin ülkeye sığınan tüm Suriyelilerin ihtiyacını karşılamaya çalıştığını belirten Akdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkmen kardeşlerimiz bizim canımızdandır, kanımızdandır, kardeşimizdir. Suriye'de yardım yaparken etnik kökenine, mezhebine hiç bakmadık. Arap mı, Türkmen mi, Kürt mü, Ezidi mi, bakmadık. Kuzey Irak'ta üç kamp kurduk oradaki Türkmenlerimiz için. Ama orada Araplar da kalıyor, Ezidiler de kalıyor. Aynı şekilde, Türkiye'de bugün 21 bin Suriye Türkmeni var. 36 bin Irak Türkmeni var. Bu kardeşlerimize de Türkiye Cumhuriyeti hükûmeti kucağını açmıştır, sahip çıkmıştır, her türlü meselesiyle ilgilenmektedir. Onların davası bizim davamızdır, onların meselesi bizim meselemizdir.

Türkiye'nin Suriye politikasını eleştirenler, ‘Suriye meselesine niye müdahil olunuyor?’ diyenler, son zamanlarda ‘Türkmenler konusunda daha fazla niye adım atılmıyor?’ diyorlar. ‘İçe kapanalım, bu meselelerle uğraşmayalım, görmezden gelelim.’ diyenler, ‘Niye bu meselelerin üzerine gidilmiyor?’ demeye başladılar. Bizler başından itibaren hiçbir soruna duyarsız kalmadık. Yanı başımızda yüz binlerce insan ölümden kaçarken biz onlara sırtımızı çeviremezdik, duvarlar örüp de ‘Siz bu tarafa geçemezsiniz.’ diyemezdik. Türkiye gereğini hem bu tarafta yapmaktadır hem öbür tarafta yapmaktadır. Türkmen kardeşlerimiz Yayladağı'nda 11 bin kişi kamplardadır ama karşı tarafta Yamadi'de de oluşturulan âdeta kamp gibi alanlarda Türkmenler barınmaktadır. Türkiye insanî yardım olarak hem sınırın bu tarafında hem karşı tarafında elinden gelen gayreti göstermektedir.”.

“Okullar Bombalanıyor, Hastaneler Vuruluyor”

Akdoğan, Bayırbucak Türkmenlerinin olduğu bölge başta olmak üzere Suriye'de ölümlerin devam ettiğini, Esed rejiminin âdeta “devlet terörü” uyguladığını ve kendi insanlarını katlettiğini söyledi.

Rusya uçaklarının da hem denizden hem karadan bu bölgeleri bombaladığını belirten Akdoğan, “Peki o bölgede kim var? DAİŞ mi var, terör örgütleri mi var? Bombalanan terör örgütü DAİŞ değildir, bombalanan Türkmenlerdir, bombalanan ılımlı muhaliftir. Yüz bomba atılıyorsa 95’i sivil halkın başına düşüyor. Bu nasıl terörle mücadele? Okullar bombalanıyor, hastaneler vuruluyor. Geçen gün okul bombalandı, o masum yavrucaklar hayatını kaybetti.” dedi.

“Türkmenler Bizim Kardeşimizdir”

Akdoğan, Suriye meselesinde başından beri gereken dirayetli tavrı sergilemeyen Batı'nın bu konuda da aynı duyarsızlığını sürdürdüğünü belirtti.

Tüm bunlara karşı Türkiye'nin hem devlet hem millet olarak bu drama sessiz kalmayacağını ve onların acılarını paylaşacaklarını bildiren Akdoğan, “Türkmenler bizim kardeşimizdir. Onlar için ne gerekiyorsa hep birlikte yapmaya gayret edeceğiz.” ifadesini kullandı.

“Esed Rejimi Bomba Yağdırmaya Devam Ediyor”

AK Parti Ankara İl Başkanı Mustafa Nedim Yamalı da Esed rejiminin Türkmen bölgelerine bomba yağdırmaya devam ettiğini, saldırıdan kaçan yaklaşık 40 bin Bayırbucak Türkmeninin Türkiye sınırına sığındığını söyledi.

AK Parti Ankara İl Başkanlığı’nın geçen yıl topladığı 160 tır dolusu “insanî yardım”ı bölgedeki ihtiyaç sahiplerine ulaştırdığını aktaran Yamalı, dünyanın neresinde olursa olsun muhtaçların yanında bulunduklarını belirtti.

Bayırbucak Türmenlerini de yalnız bırakmadıklarını ifade eden Yamalı, “Bugün itibariyle Suriye'deki Bayırbucak Türkmen kardeşlerimiz ve orada yardıma ihtiyacı olan diğer kardeşlerimiz için kampanya başlattık. Tüm vatandaşlarımızı konserve, dayanıklı gıda maddeleri, kuru gıda, tıbbi malzemeler, giysi ve ayakkabı, çocuk maması ve battaniye gibi yardım malzemelerini il başkanlığımıza ve ilçe teşkilatlarımıza teslim etmeye çağırıyor, kampanyamıza herkesi davet ediyoruz.” diye konuştu.

AA

HABERE YORUM KAT