1. HABERLER

  2. HABER

  3. AK Parti 3. Defa İktidar
AK Parti 3. Defa İktidar

AK Parti 3. Defa İktidar

AK Parti, üst üste 3. zaferini elde etti. Aynı zamanda her seçimde oylarını artırarak iktidar olan ilk siyasi parti unvanını kazandı. Yüzde 50 oy ile en yakın rakibi CHP'yi de ikiye katladı. Fakat 330 vekilin altında kaldı.

13 Haziran 2011 Pazartesi 04:31A+A-

AK Parti, üst üste 3. zaferini elde etti ve büyük bir rekora imza atmayı başardı. Her seçimde oylarını artırarak tek başına iktidar olan ilk siyasi parti olarak tarihe geçti. Kurulduğu 2001 Ağustos'undan beri girdiği 5. seçimden de ipi açık ara önde göğüsleyerek çıktı. İktidar partisi, yüzde 50 oy alarak her iki kişiden birinin tercihi oldu. En yakın rakibi CHP'yi de ikiye katladı. 2007 seçimlerinde yüzde 46,5 alan parti, oylarını yaklaşık 4 puan artırdı. Fakat buna rağmen Meclis'teki sandalye sayısı 15 azaldı. Bir önceki seçimde 341 vekil çıkarmıştı, şimdi 326'ya düştü.

Bundaki en büyük sebep kuşkusuz Yüksek Seçim Kurulu'nun bazı illerin vekil sayısını düşürmesi oldu. Vekil sayısı düşürülen illere tek tek bakıldığında AK Parti'nin, bu karardan çok etkilendiği görülüyor. YSK'nın kararı AK Parti'nin tam 23 vekiline mal oldu. Oy oranı yükseldiği halde bir öncekine göre vekil sayısı iki tane birden düşen iller Afyon, Ağrı, Konya, Tokat, Trabzon ve Yozgat. Örneğin, AK Parti'nin Konya'da oranı yüzde 64'ten 69'a, Trabzon'da ise 56'dan 59'a çıkarmasına rağmen 2007 seçimlerine göre iki milletvekili birden kaybetmesi dikkat çekici. Yine aynı sebepten dolayı bir milletvekiline mal olan iller ise Bitlis, Çorum, Erzincan, Erzurum, Isparta, Kastamonu, Kütahya, Malatya, Sinop, Bayburt, Karabük. Buna karşın İstanbul'da milletvekili sayısı 15 artmasına karşın AK Parti buradan kendi hissesine sadece 6 tane alabildi.

İktidar partisi, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin memleketi Osmaniye dahil 67 ilde yarışı önde bitirdi. AK Parti, 12 ilde tulum çıkardı. Rize, Kırıkkale, Düzce, Nevşehir, Aksaray, Kilis, Karaman, Çankırı, Kırşehir, Gümüşhane, Karabük ve Bayburt'ta vekillerin tümünü aldı. AK Parti'nin, yüzde 50'lik gösterdiği başarıya karşın daha önce hiç vekil çıkarmadığı il sayısı ise üçe çıktı. Bu seçimde Tunceli'ye, Hakkâri ve Iğdır da eklendi. AK Parti'nin kadın milletvekili sayısı da 30'dan 45'e yükseldi.

Genel olarak Doğu'da oyları düşerken batıda arttı. İzmir'de sürprize imza atamazken yerel seçimde CHP'ye kaptırdığı Antalya'da yeniden zafere ulaştı. 'Sahil'de sadece İzmir, Muğla ve Aydın'ı kaybeden AK Parti, BDP'nin güçlü olduğu iller Diyarbakır, Şırnak, Hakkâri, Mardin, Batman, Van ve Muş'ta ikinci parti oldu.

Erdal Şen / Zaman

HABERE YORUM KAT