1. HABERLER

  2. HABER

  3. Aileler Genelkurmay’ın Kapısına Dayandı
Aileler Genelkurmay’ın Kapısına Dayandı

Aileler Genelkurmay’ın Kapısına Dayandı

Çukurca’da TSK’ya ait mayının patlaması sonucu hayatını kaybeden askerlerin aileleri Genelkurmay kapısına dayanarak suçlanan generaller Gürbüz Kaya ve Zeki Es’in görevden alınmasını istedi.

03 Ağustos 2010 Salı 12:00A+A-

Yüksek Askerî Şûra toplantısının ikinci gününde Genelkurmay Başkanlığı'nın önüne gelen Çukurca'daki mayın patlamasında hayatlarını kaybeden askerlerin aileleri, olayda sorumluluğu olan komutanların görevden alınmasını talep etti.

27 Mayıs 2009'da Hakkâri'ye bağlı Çukurca Jandarma 20.Tugay Komutanlığı'nda askerlik görevlerini yaparken, TSK'nın döşediği mayının patlaması sonucu yaşamını yitiren yedi askerden beşinin ailesi dün Genelkurmay Başkanlığı önündeydi. Acılı ailelerin bütün amacı, Şûra için toplanan Başbakan'a ve generallere sesleri duyurmaktı. Ancak polis ve jandarma ailelerin Karargâh kapısına yaklaşmasına izin vermedi. Bunun üzerinde ellerinde ölen çocuklarının fotoğraflarını taşıyan aileler, Genelkurmay karşısında, Dikmen Caddesi ile İnönü Bulvarı'nın kesiştiği yerde toplandı.

Kaya ve Es neden hâlâ görevde

Burada aileler adına açıklama yapan Avukat Hayrettin Açıkgöz, "Van Özel Cumhuriyet Savcılığı'nca yürütülen soruşturmada generaller Gürbüz Kaya ve Zeki Es'in olayda ihmallerinin olduğu ve mayınların TSK'ya ait olduğu yapılan incelemelerle kesinlik kazanmış, ancak bu komutanlar hakkında Genelkurmay Başkanlığı herhangi bir işlem yapmamıştır. Bu komutanlar maddi olguları saptırma ihtimalleri bulunmasına rağmen halen görevlerinin başındalar" dedi.

Benzer bir olayın da Gediktepe'de yaşandığını belirten Açıkgöz, "Karakolu kuşatan 100 terörist çoban sanılarak, evlatlarımızın kanları akıtılmıştır. Terörle mücadele de bu gibi açık ihmallerde bulunanların halen görevlerinin başında olmaları şüphe uyandırıcıdır. Bu nedenle bu kişilerin ivedilikle görevden alınmalarını talep ediyoruz" dedi.

Aileler adına konuşan Açıkgöz, şöyle devam etti: "Terörle mücadele konusunda kusurlu ve kasıtlı hareket eden kişilerin en üst askerî mercilerce korunup, kollanması evlatlarını kaybeden biz şehit ailelerini daha çok üzmektedir. Bu davada suçluların cezalandırılmasını engellenmesi, hukuka olan inancımızı ve adaletin yerini bulmayacağı konusundaki inancımızı zedeliyor."

Çukurca'da ne olmuştu

Genelkurmay Başkanlığı'nın 5 Haziran 2009'da gerçekleştirdiği haftalık basın bildirme toplantısında yedi askerin hayatını kaybetmesine sebep olan mayınların PKK tarafından döşendiği iddia edilmişti.

Ancak daha sonra internete düşen ses kayıtlarında mayının TSK'ya ait olduğu ortaya çıkmıştı. Hakkâri Tümen Komutanı Tümgeneral Gürbüz Kaya ve Tuğgeneral Zeki Es arasında geçen konuşmada Kaya, Es'e şehit erler için "Sıkma canını, hiç önemli değil, olur böyle şeyler, biz planladığımızı tekrar ederiz" diyor.

Yaşanan gelişmelerin ardından şehit erler Ziya Bener, Adil Yıldız, Kemal Özevin, Cafer Çelik ve Deniz Demirci'nin aileleri Tümgeneral Gürbüz Kaya ve Tuğgeneral Zeki Es hakkında suç duyurusunda bulundu. Van Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı'nca yürütülen soruşturmada, mayınların kime ait olduğuna dair, Van Jandarma Bölge Kriminal Laboratuar Amirliği'nden inceleme raporu talep edilmişti. Savcılığın talimatı doğrultusunda yapılan kriminal inceleme raporunda da mayınların TSK'ya ait olduğu ortaya çıkmıştı.

Soruşturma dosyası "takipsizlik" kararı ile birlikte Genelkurmay Askerî Savcılığı'na gönderilmişti.

TARAF

HABERE YORUM KAT