1. HABERLER

  2. HABER

  3. Ahmet Davutoğlu Suriye'ye Gitti
Ahmet Davutoğlu Suriyeye Gitti

Ahmet Davutoğlu Suriye'ye Gitti

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Suriye'ye gitti. Ziyaret dünya kamuoyu tarafından izleniyor.

09 Ağustos 2011 Salı 09:47A+A-

 

Esenboğa Havalimanından özel uçakla Suriye'nin Başkenti Şam'a hareket eden Davutoğlu, burada Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile görüşecek.

Bakan Davutoğlu, Şam'a hareket etmeden önce herhangi bir açıklama yapmadı.

Sadece Suriye Devlet Başkanı Esad’la görüşecek olan Davutoğlu, askerin kışlaya çekilmesi, demokratikleşme ve tutukluların bir an önce bırakılması çağrısında bulunacak.

DAVUTOĞLU'NUN ÇANTASI

Suriye yönetimi uluslararası arenada dışlanır.

Suudi Arabistan'ın ardından diğer ülkelerin de büyükelçilerini çekmesi halinde yönetimin meşruiyeti tartışmalı hale gelir

Suriye yönetimine karşı ekonomik yaptırımlar uygulanır

Uluslararası kamuoyunu şaşırtacak şok adımlar at, halkın geleceği ile oynama

Şiddeti bitir, tankları ve askerleri çek

Halkın meşru taleplerini karşıla, reformları gerçekleştir

Şiddet, istikrara izin vermez ve ülkenin bütünlüğünü tehdit eder.

ARINÇ: BM'DE BİR ŞEYLER YAPMALI

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada Şam yönetiminin hem zamanlama hem de yöntem açısından yanlış yaptığını söyledi. Arınç, "Sadece Türkiye ve Suriye değil (bu konu) tüm bölge ve dünyayı yakından ilgilendiriyor. ABD dışişlerinin de diğer ülkelerin de duyarsız kalması mümkün değil hem de beklenemez. Gerektiğinde BM'nin de uluslararası camianın da -ki bu konuda bir şeyler yapılması gerektiğini düşünüyoruz-harekete geçmesi doğaldır" dedi. Arınç şunları söyledi: " Büyük şehirlerde tanklar kullanılmaktadır. Büyük çapta canlı kayıplara yol açmıştır. Hiçbir şekilde mazur görülemez. Zamanlaması da yanlıştır. Herkesin birbirine sevgi ve şefkatle yaklaştığı bir ayda bu tür operasyonların yapılmasının hiçbir mantığı yoktur. Dışişleri Bakanı'nın dönüşünü müteakiben durum tekrar değerlendirilecek."

ŞAM'A ELÇİ ÇIKARMASI

Hindistan, Brezilya ve Güney Afrika temsilcilerinin, şiddete son verilmesi ve demokratik reformların uygulanması talebiyle Suriye'ye gidecekleri bildirildi.

Hindistan'ın BM Büyükelçisi Hardip Singh Puri, ülke temsilcilerinin yarın Şam'da olmasının beklendiğini, burada Brezilya ve Güney Afrika temsilcileriyle buluşarak Suriye dışişleri bakanıyla görüşeceklerini söyledi.

Puri, bu üç ülkenin temsilcisinin "itidal, şiddetten vazgeçilmesi, halkın demokratik taleplerinin dikkate alınarak reformların uygulanması çağrısında bulunacağını" belirtti.

ARAPLARDAN TOPYEKUN TEPKİ

Suudi Arabistan, Şam büyükelçisini çekerek Suriye'nin etrafındaki çemberi daha da daralttı. Diğer iki Körfez ülkesi Kuveyt ve Bahreyn de Şam büyükelçilerini "istişarelerde bulunmak üzere" geri çağırdığını açıkladı. Kahire'de bulunan İslam dünyasının saygın dini kurumu Ezher Üniversitesi'nin rektörü Şeyh Ahmed Tayyib de "Suriye'de yaşanan trajedinin bir an evvel sonra ermesi" çağrısında bulundu. Bu arada Suriye Savunma Bakanlığı'nın internet sitesi, 'Anonymous' adlı birhacker grubu tarafından hacklendi. Hacker grubu, sitenin ana sayfasına "Beşar Esad rejimine karşı ve Suriye halkının yanında" oldukları notunu düştü.

HABERE YORUM KAT