1. HABERLER

  2. HABER

  3. Ahmet Ay Açlık Grevini Sonlandırdı
Ahmet Ay Açlık Grevini Sonlandırdı

Ahmet Ay Açlık Grevini Sonlandırdı

Diyarbakır merkezli İnsan ve Erdem Hareketi genel başkanı ve Kana Dur De! Platformu sözcüsü Ahmet Ay, yaptığı yazılı bir basın açıklamasıyla bir haftadır sürdürdüğü açlık grevi eylemini sonlandırdığını ilan etti.

09 Ağustos 2010 Pazartesi 17:28A+A-

PKK-TSK arasındaki çatışmaların yol açtığı tahribata dikkat çekmek ve yumuşama sürecinin oluşumuna katkıda bulunmak için Diyarbakır'da çeşitli etkinlikler gerçekleştiren Kana Dur De! Platformu en son sözcüsü Ahmet Ay'ın tek kişilik açlık greviyle eylemlerine farklı bir boyut katmıştı. Ay, yaptığı basın açıklamasında 30 Temmuz 2010 tarihinde başlattığı eylemi 7 Ağustos 2010 tarihinde bitirme kararı aldığını belirterek bundan sonra da gerek kişisel ve gerekse de kurumsal çapta eylem ve etkinliklerinin süreciğini ifade etti.

Yazılı basın açıklamasının tam metni:

"AÇLIK GREVİM SONA ERMİŞTİR

26 yıldır akan kardeşkanının durması için 30 Temmuz 2010'da başlattığım açlık grevine 7 Ağustos 2010 tarihi itibariyle son vermiş bulunuyorum.

30 Temmuz 2010 tarihinde yaptığım basın açıklamasında da ifade ettiğim gibi sorumluluğunun bilincinde olan bir insan olarak bu güne kadar ortaya konan örnekliliklerden daha etkili bir tepkinin ortaya konmasının gerekli olduğuna inandım.

Eşitlikten, hakkaniyetten ve kardeşlikten öte bir yolun olmadığı,

Beraber yaşamaktan başka esenlik getirecek her alternatifin Türk-Kürt halklarına onarılmaz tahribatlara sebebiyet vereceğini düşünerek bu konuda sözün bitmediği ve bitmemesi gerektiğini dile getirmenin ortamını oluşturabilmemiz için öncelikle ve acilen silahların susması gerektiğine inanıyorum.

İşte bu şiddetin durdurulmasını temenni ederek bireysel bir eylemle açlık grevine başlamıştım. Gayelerimden birincisi olan anne(m)lerin ağlamamasıydı. Çocuklarımızın bu anlamsız ve gereksiz çatışma ortamında öldürülmemesi için duyarlılığın arttırılmaması gerekmektedir.

Asırlarca kardeşçe yaşayan Türk ve Kürt halklarının yeniden bir ve beraber olmalarının yolları vardır ve bu yolları biliyoruz.

Yeter ki silahlar sussun ve söz duyulsun.

Rabbim bu eylemimi rızasına uygun kılsın ve akan kardeşkanının durmasına -deryada katre de olsa- kabul eylesin.

Bu eylem süresince beni bir an olsun yalnız bırakmayan, karşılığını sadece Rablerinin verebileceği moral ve destek veren, dizlerime derman olan "aziz dostlara", yakınlarıma, arkadaşlarıma ve bütün destek maçlı ziyaretçilerime en kalbi duygularımla teşekkür ediyorum.

Yaşasın hakkaniyete uygun kardeşlik!"

HABERE YORUM KAT