1. HABERLER

  2. HABER

  3. Ahmedinejad Konuşurken Salonu Terk Ettiler
Ahmedinejad Konuşurken Salonu Terk Ettiler

Ahmedinejad Konuşurken Salonu Terk Ettiler

BM Genel Kurulu'nda konuşan Ahmedinejad'ın 11 Eylül saldırılarının 'Amerikan komplosu' olduğunu söylemesi üzerine ABD'li ve batılı heyetler salonu terk etti.

24 Eylül 2010 Cuma 10:42A+A-

İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, New York'ta BM Genel Kurulu'nda, dünyada birçok kişinin 'İsrail'in kurtuluşunu sağlamak için 11 Eylül saldırılarından ABD'nin sorumluğu olduğu tahmininde bulunduklarını' söyledi. Bunun üzerine, ABD'li ve batılı heyetler salondan çıktı.  

New York'taki Dünya Ticaret Merkezi ve Pentagon'a yönelik saldırıların "terörist örgüt" tarafından düzenlendiğine genellikle Amerikan hükümeti yetkililerinin inandığını ileri süren Ahmedinejad, başka bir komplo teorisine göre de 'ABD hükümetindeki bazı kesimlerin gerileyen Amerikan ekonomisini tersine döndürmek ve Siyonist rejimi kurtarmak için Ortadoğu'da kontrolü sağlamak amacıyla saldırılar düzenlediğini' belirtti.

Ahmedinejad, 'dünyadaki birçok ulus ve politikacıyla birlikte Amerikalıların çoğunun bu görüşe katıldığını' söyledi.

ABD'nin BM misyonunun sözcüsü Mark Kornblau, Ahmedinejad'ın sözlerini 'tiksindirici' olarak nitelendirdi.

Kornblau, 'Ahmedinejad, İran halkının iyi niyet ve duygularını temsil edeceği yerde tiksindirici ve ölçüsüz Yahudi karşıtı söylemleri ve bayağı komplo teorileri hakkında konuşmayı tercih etmiştir' ifadesini kullandı.

Batılı bir diplomat da ABD ile dayanışma içinde olduklarını göstermek amacıyla salonu terk ettiklerini belirtti.

Öte yandan konuşmasında ABD'li bazı grupların Kur'an-ı Kerim'i yakma tehditlerine de değinen Ahmedinejad, 'bunun şeytani bir eylem olduğunu' kaydetti ve elinde Kur'an-ı Kerim tutarak "Gerçekler yakılamaz!" dedi.

"Netanyahu Profesyonel Bir Katildir!"

Ahmedinejad, Amerikan CNN televizyonuna verdiği mülakatta da Siyonist İsrail Başbakanı Netanyahu'nun Filistin halkına yönelik katliamlarından dolayı yargılanması gereken "profesyonel bir katil" olduğunu söyledi.

"Netanyahu, Gazze'ye uygulanan ambargo, Filistinli masum kadın ve çocukların katledilmesinden dolayı yargılanmalıdır. Netanyahu profesyonel bir katildir" diyen Ahmedinejad, Siyonist rejimin gayri meşru ve işgalci bir rejim olduğunu söyledi.

Çarşamba günü CNN TV yapımcısı Larry King'in programında İran İslam Cumhuriyeti'ne uygulanan yaptırımların sonuçsuz kalacağını vurgulayan Ahmedinejad, Amerika ve İsrail'in sahip olduğu nükleer silahlara da dikkat çekti: "İran bir nükleer enerji programında nükleer bomba üretme niyeti yoktur. Siyonist rejim ve bazı Amerikan yöneticilerinin dışında İran'ın nükleer programından kaygı duyan başka kimse de yoktur. Biz nükleer bir silah peşinde değiliz zaten bunu yararlı da görmüyoruz. Ancak Amerika ve Siyonist rejim silahsızlandırılmalıdır. Bugün dünyayı tehdit eden bombalar Amerika ve Siyonist rejimin elinde mevcuttur."

Amerika ve İsrail'in nükleer açıdan silahsızlandırılması yönündeki tavırlarını sürdüreceklerini belirten Ahmedinejad, İran'ın ise kesinlikle bir nükleer silah peşinde olmadığını söyledi.

"İsrail gayri meşru ve işgalci bir rejimdir, Amerika ise kolaylıkla savaş başlatıp halkları katleden bir ülkedir. Bunların nükleer silaha sahip olma hakları yoktur, mümkün olan en kısa zamanda da silahsızlandırılmaları gerekir." diyen İran Cumhurbaşkanı, İran'ın Amerika ve İsrail karşısındaki duruşundan geri adım atmayacağını belirtti.

HABERE YORUM KAT

2 Yorum