1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. İRAN

  4. Ahmedinejad Konuştu, Diplomatlar Terk Etti
Ahmedinejad Konuştu, Diplomatlar Terk Etti

Ahmedinejad Konuştu, Diplomatlar Terk Etti

Amerikalı ve bazı Avrupalı diplomatlar, Ahmedinejad'ın BM Genel Kurulu'ndaki konuşması sırasında salonu terk etti.

23 Eylül 2011 Cuma 11:05A+A-

Ahmedinejad, konuşmasında, ABD'yi 11 Eylül 2001 saldırılarını Irak ve Afganistan'da savaş açmak için bahane olarak kullanmakla suçladı.

11 Eylül saldırılarını "gizemli" olarak nitelendiren Ahmedinejad, ABD ve müttefiklerinin "Siyonizmi kutsal bir kavram ve ideoloji olarak gördüklerini" söyledi.

Ahmedinejad, "Sömürgeciliğin etkisi altındaki emperyalist medya ağını kullanarak Yahudi soykırımını ve 11 Eylül olayını sorgulayanları yaptırımlar ve askeri harekatlarla tehdit ediyorlar" dedi.

Ahmedinejad'ın konuşması sırasında Amerikalı diplomatların yanı sıra aralarında Fransa'nın da bulunduğu ondan fazla Avrupa ülkesinin diplomatı salonu terk etti.

İSRAİL'İN DEVAMI SAHİPLERİNİN ZARARINADIR

Öte yandan, New York'ta Amerikan üniversite hocaları ve öğrencileriyle görüşen Ahmedinejad bölgesel ve uluslar arası gelişmelerle ilgili soruları yanıtladı.

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, bölge halkının hareketinin Batı ve ABD hegemonyasına karşı şekillendiğine işaret ederek, bölgede bir kasırganın yolda olduğunu ve meydana gelen gelişmelerin de bunun bir belirtisi olduğunu belirtti. Ahmedinejad "bölge milletleri onlarca yıl Batılı devletlerin istek ve taleplerinden bıktı ve sonunda bir gün bu dengeyi bozacak" dedi.

BM Genel Kurulunda Obama'nın sözlerine değinen Cumhurbaşkanı "bugün ABD Başkanı, bir şekilde Filistin milletini, egemenlik hakkı üzerinde ısrar etmemesi konusunda tehdit etti ve BM kararına aykırı ve yasa dışı bir tutumla Filistinlilerin egemenlik haklarının verilmesini işgalcilerle müzakereye oturma şartına bağladı. Hiç şüphesiz bu mantıksız tutum, sorunu çözmeyecek. Filistin'in sonunda bağımsızlığına ulaşacağına inanıyoruz. ABD'nin Siyonist rejimi desteklemekten vazgeçmesinde yarar var. Bu rejim, Orta Doğu'ya egemen olma hedefiyle kuruldu ancak bugün yolun sonuna gelindi. Bu yasa dışı rejimin devamı, sahiplerinin zararınadır" dedi. 

ABD ve BATI ORTADOĞU'YA HAKİM OLMAK İSTİYOR

Orta Doğu bölgesinin önemi ve Filistin devletinin kurulması ile ilgili bir diğer soruya karşılık Cumhurbaşkanı şunları söyledi: "100 yıldan fazla zamandır doğrudan Orta Doğu bölgesi uluslar arası dengelerin şekillendiği ana merkezdir ve yüz yıldan beri de güçler arasında Orta Doğu'ya egemen olma çatışması var. Dünyaya hakim olmak isteyen Orta Doğu'ya hakim olması şart. Dünyaya egemen olma sevdası içinde olan ABD ve Batı her zaman Orta Doğu'ya hakim olma çabası içinde oldu."

Milletlerin özgür olma ve ulusal egemenlik haklarına sahip olduğuna işaret eden Ahmedinejad "ne yazık ki Filistinlilerin hakları ihlal edildi Filistin milleti Birinci ve İkinci Dünya Savaşından önce vardı. Filistin halkı, yeni oluşan bir millet değil. Filistinliler yüz yıllarca bu topraklarda yaşadı ancak Orta Doğu'ya egemen olma isteği, sahte rejimi ortaya çıkarttı. Silah zoru ve Güvenlik Konseyi'nin desteğiyle Filistin milletine bu rejim dayatıldı. Filistin halkı başından beri bu rejime karşıydı. Bugün Filistin devletinin resmen tanınması konusu gündeme geldi herkes bu talebin Filistin milletinin hakkı olduğunu, son yıllarda Filistin'e egemenlik hakkı verilmediğini ve bu hakkının iade edilmesi gerektiğini bilmeli" dedi.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum