1. HABERLER

  2. HABER

  3. Ağrı Milli Eğitim Müdürü Suç İşliyor
Ağrı Milli Eğitim Müdürü Suç İşliyor

Ağrı Milli Eğitim Müdürü Suç İşliyor

Başörtülü öğrencilerin velilerinin Ağrı Milli Eğitim Müdürlüğüne vermiş olduğu dilekçeye aldıkları cevap, hukuk sınırlarını zorladı.

15 Ocak 2011 Cumartesi 10:17A+A-

İnançları gereği okullarına başörtüsü ile devam etmek isteyen öğrencileri 70 günden beri okula kabul etmeyen Ağrı Milli Eğitim Müdürlüğü, öğrenci velileri tarafından kendilerine verilen dilekçelere cevap verirken yasaları yorumlamakta bayağı zorlandı!

Ağrı Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından öğrenci velilerine gönderilen cevabi yazıda, "Anayasanın 42 maddesinde 'Kimse eğitim ve öğretim hakkından yoksun bırakılamaz' denilmişse de bu hakların yasa ve yönetmeliklerle yerine getirileceği belirtilmiştir." ifadesi kullanıldı.

Yazıda, yasa ve yönetmeliğe uymamanın suç olduğu, buna göz yumanlarında aynı suçu işlemiş olacağı belirtilerek muhatapları da tehdit etmekten kaçmadı.

Milli Eğitim Müdürlüğünün, Kanun ve yönetmelikleri, Anayasa maddelerinin üzerinde değerlendirmesi hayretle karşılanırken aynı şekilde Milli Eğitim Müdürlüğünün, Kanunların ve Yönetmeliklerin Anayasaya aykırı olamayacağını bilmemesi skandal olarak değerlendirildi.

"Devlet Eli Kolu Bağlı, Aciz Bir Vaziyette Sorunu Çözemiyor"

Sorunlarına çözüm bulunması amacıyla Valilik, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Milletvekilleriyle görüştüğünü ancak kendisine 'Bizim elimizden bir şey gelmez' dediklerini belirten Zehra ve Esmanur Babayiğit'in babası Selim Babayiğit, "Yani devlet artık bu kadar aciz kalmış. Bu kadar ayıp yetmiyorken Milli Eğitim Müdürü olan Bilal Yılmaz kendi yetkisini aşarak Anayasaya yeni kanunlar ekleyip, bizim vermiş olduğumuz dilekçeye cevaben 'Okul idarecilerinin kızların okula alınmayışı kanun ve yasalar çerçevesindedir.' diyor." ifadesini kullandı.

"Bunun Adı Din Düşmanlığıdır"

Mağdur öğrencilerden Şüheda Babayiğit'in babası Fecri Babayiğit'te, resmen Müslümanlara savaş açıldığını ve Müslümanları ötekileştirilmeye çalıştıklarını söyleyerek, "Hıristiyan olan ülkelerde böyle bir sorun yokken çoğunluğu Müslüman olan bu ülkede neden bu sıkıntılar yaşatılıyor?" şeklinde konuştu.

"Milli Eğitim Müdürü Yetkisini Aşarak Suç İşlemiştir"

Milli Eğitim Müdürlüğüne verilen dilekçeye gelen cevabi yazıyla ilgili olarak Av. Abdulgani Orhan, cevabi yazının son kısmında yer alan "İzah edildiği gibi çocuklarınızın başörtüsü ile okul yöneticileri tarafından okula alınmaması tamamen yasa ve yönetmelikler çerçevesindedir." ifadesine tepki göstererek Milli Eğitim Müdürlüğü bu cevabı vererek suç işlemiştir. Bu suçları şöyle sıralayabiliriz:

1) Anayasal temel hakların ihlal edilmesi
2) Sekiz yıllık kesintisiz eğitimi engelleme
3)Kanun ve yönetmenliğe aykırı yazılı talimatta bulunma
4) Görevi başındaki yönetici ve memuru Anayasa kanun ve yönetmenliklere muhalif davranmaya zorlama
5) Öğrenci ve Velilerinin psikolojisini bozma
6) İnanca karşı gelme
7) Özgürlük ve eşitlik hakkını kısıtlama
8) Eğitim hakkını engelleme
9) Öğrenci ve velilerinin onur ve haysiyeti ile oynama
10) Olmayan bir yaptırımın uygulanmasını yetki aşımı sürecinde kullanma."

Konuyla ilgili görüşlerini aktaran Av. Sedat Duman ise, "İl Milli Eğitim Müdürü ve ilgililer kız çocuklarını okula almamakla 'TCK'nın 'Cebir veya tehdit kullanılarak ya da hukuka aykırı başka davranışla (a) Devletçe kurulan veya kamu makamlarının verdiği izne dayalı olarak yürütülen her türlü eğitim ve öğretim faaliyetlerine; (b) Öğrencilerin toplu olarak oturdukları binalara veya bunların eklentilerine girilmesine veya orada kalınmasına engel olunması halinde 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasına hükmolunur' şeklindeki 112. Maddesini resmen ihlal etmişlerdir." ifadelerini kullandı.

Avukat Duman, "Sadece bu madde dahi değerlendirilirse yargının kız öğrencileri eğitim hakkından yoksun bırakanlar hakkında, derhal soruşturma başlatıp gerekli ceza-i müeyyideleri uygulaması gerekir." dedi.

Konuyla ilgili görüştüğümüz İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Yılmaz imzalarının arkasında olduklarını söyledi.

Ömer Adıgüzel / İLKHA

HABERE YORUM KAT