1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. AFGANİSTAN

  4. Afganistan’ın Yüzde 70’i Taliban’da
Afganistan’ın Yüzde 70’i Taliban’da

Afganistan’ın Yüzde 70’i Taliban’da

Önceki gün Afganistan’da meydana gelen çatışmalarda 5 NATO askerinin daha ölmesi işgal güçlerinin bu ülkede tutunamadığını bir defa daha dünyaya gösterdi.

09 Ağustos 2010 Pazartesi 03:36A+A-

Afganistan'ı dize getiremeyen ABD öncülüğündeki NATO güçleri, büyük kayıplar vermeye devam ediyor. Hindukuş dağlarında büyük bir bozgun yaşayan ABD'yi ise İngiltere hariç bütün müttefikleri terk ediyor. Birçok ülke ya askerini geri çekti ya da yakın zamanda çekeceğini açıkladı.

Afganistan'da meydana gelen çatışmalarda 3 Amerikan ve 2 Danimarkalı askerin daha öldüğünün açıklanması, işgalcilerin Afganistan'da tutunamadıklarını bir defa daha dünyaya göstermiş oldu. Uzun yıllardır Afganistan'ı işgal eden ABD öncülüğündeki NATO güçleri bu ülkeyi dize getiremediği gibi her geçen gün artan sayıda kayıp veriyor.

Afganistan'daki askerlerini çeken birçok devletin yanı sıra ABD ve İngiltere haricindeki bütün ülkeler de güçlerini çekmeye hazırlanıyor.

Hindukuş dağlarında büyük bir bozgun yaşayan ABD, bölgenin stratejik önemi nedeniyle her şeye rağmen direnmeye çalışıyor.

BİR GÜNDE ÖLDÜRÜLEN VE AÇIKLANAN İŞGALCİ SAYISI: 5

NATO'dan yapılan açıklamada, Afganistan'ın güneyinde iki Amerikan askerinin direnişçilerin düzenlediği saldırıda, üçüncü askerin ise bombalı saldırıda öldürüldüğü bildirildi. Afganistan'daki NATO güçlerinin bu son açıklamasıyla birlikte, bir gün içerisinde bu ülkede öldürülen NATO askerlerinin sayısı 5'e yükseldi. Danimarka ordusunca yapılan bir açıklamada, ülkenin güneyindeki Helmand vilayetinde araçlarının yola yerleştirilen bombaya çarpması sonucu 2 Danimarkalı askerin öldüğü belirtilmişti. Son açıklanan rakamlarla birlikte ay yeni başlamasına rağmen bu ay içinde Afganistan'da öldürülen işgalci askerlerin sayısı ise 11'e ulaştı.

BİRÇOK ÜLKE ÇEKİLDİ, DİĞERLERİ İSE ÇEKİLMEK ÜZERE...

Afganistan'da tam bir bataklığa saplanan işgal güçleri ise bir an önce bu ülkeden çıkmak istiyor. ABD'nin baskısı ile asker gönderen bir çok ülke ya askerini geri çekti ya da tamamen çekmek üzere. ABD ve İngiltere haricindeki bütün devletler asker sayılarını sürekli azaltıyorlar. Geri çekilmeyi durduramayan ABD ise farklı yollarla ülkelere baskı yapıp asker güçlerini artırmak istiyor. Hindukuş dağlarında büyük bir bozgun yaşayan ABD, bölgenin stratejik önemi nedeniyle her şeye rağmen direnmeye çalışıyor. Bilindiği gibi ülkedeki en kalabalık işgal güçlerinden biri olan Kanada, askerlerini gelecek yıl çekeceğini açıklamıştı. ABD'nin en yakın müttefiki olan İngiltere de muharip birliklerini 2015 yılında Afganistan'dan çekeceğini belirtmişti. Alman Savunma Bakanı Frank-Walter Steinmeier ise yaptığı konuşmada ülkesinin Afganistan'a asker gönderme talebini reddetme politikasını savunarak, Almanya'nın bu kararında "utanılacak bir şey olmadığını" vurgulamıştı.

Afganistan'ın yüzde 70'i Taliban'ın kontrolünde

Güney Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi (GASAM) tarafından hazırlanan "Afganistan raporu ve çözüm stratejisi" başlıklı raporda ise, Taliban'ın ülkenin yüzde 70'ini elinde bulundurduğuna dikkat çekildi.

Raporda şöyle deniliyor: "El Kaide unsurlarının ortadan kaldırılması, Taliban rejiminin çökertilmesi, Afganistan'a özgürlük, demokrasi ve istikrar getirilmesi gibi gerekçelerle 7 Ekim 2001 tarihinde ABD ve koalisyon güçleri Afganistan'a operasyon düzenlemiş ve süresi belirsiz işgalde 9. yıla gelinmiştir. Geçen 9 yıl zarfında El Kaide ve Taliban unsurları etkisiz hale getirilemediği gibi, güvenlik Afganistan'ın en önemli sorunu haline gelmiş, ülkeye hakim olan şiddet iklimi neticesinde siviller çok büyük zarar görmüş, altyapı, sağlık, eğitim ve istihdam başta olmak üzere kalkınmada ilerleme sağlanamamış, oluşturulan otorite boşluğu neticesinde Afganistan dünya uyuşturucu üretiminin merkez üssü haline (% 90) gelmiştir. ABD, NATO ve Karzai hükümeti geçen 9 yıl zarfında Afganistan topraklarının sadece % 30'luk kısmını kontrol altında tutabilirken geri kalan % 70'lik bölüm Taliban ve Taliban yanlısı aşiretlerin kontrolünde kalmıştır."

MUSTAFA R. ÖZGÜR / VAKİT

HABERE YORUM KAT