1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. AFGANİSTAN

  4. Afganistan'da kız çocuklarının eğitimi devam edecek
Afganistan'da kız çocuklarının eğitimi devam edecek

Afganistan'da kız çocuklarının eğitimi devam edecek

​​​​​​​Afganistan'da Taliban'ın yönetimi devraldığı dönemden bu yana eğitim sisteminde yapılan değişiklilerde sona gelindiği belirtildi.

16 Ocak 2022 Pazar 20:22A+A-

Afganistan'da Taliban'ın yönetimi devraldığı dönemden bu yana eğitim sisteminde yapılan değişiklilerde sona gelindiği belirtildi.

Kız ve erkeklerin ayrı dersliklerde eğitim görmesi için gerekli planlamaları yapan Taliban yönetimi, 2022 yılında kız okullarının eğitime açılmasını planladıklarını ifade etti.

Konuyla ilgili olarak Associated Press'e demeç veren Taliban Sözcüsü ve yeni yönetimin Enformasyon ve Kültür Bakan Yardımcısı Zebihullah Mücahid yeni yıl içerisinde ülke genelinde kız çocuklarının gidebileceği okullar açmayı planladıklarını ifade etti.

Mücahid, kız çocuklarının eğitim almalarının yasaklanmadığını, bunun bir kapasite meselesi olduğunu ifade ederken, şu ana kadarki en büyük engelin yeterli derslik ve okula gittiklerinde kalabilecekleri yurt kapasitesinin bulunmaması olduğunu dile getirdi.

Kız çocuklarının eğitimine karşı olmadıklarının altını çizen Mücahid, yıl içerisinde bu sorunu çözmeye çalışacaklarını da sözlerine ekledi.

Mücahid'in açıklamasına göre kadınlar sağlık ve eğitim sektöründeki işlerine de devam ediyor.

Kaynak: Mepa News

HABERE YORUM KAT