1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. AFGANİSTAN

  4. Afganistan'da Camiye Bombalı Saldırı: 41 Ölü
Afganistanda Camiye Bombalı Saldırı: 41 Ölü

Afganistan'da Camiye Bombalı Saldırı: 41 Ölü

Afganistan'ın Feryab vilayetinde bir camiye düzenlenen bombalı saldırıda 41 kişi öldü, 50 kişi yaralandı.

26 Ekim 2012 Cuma 13:16A+A-

Afganistan'ın kuzeyindeki bir camiye düzenlenen bombalı saldırıda en az 41 kişi öldü.

Feryab vilayetindeki Maymana kentinde, bir caminin önünde düzenlenen saldırının 50'den fazla kişinin de yaralanmasına yol açtığı kaydedildi.

Vali ve Emniyet Müdürünün de camide Bayram namazını kılan cemaat arasında bulunduğu ve patlamadan yaralı olarak kurtuldukları belirtiliyor.

Ölenlerin yaklaşık yarısının polis görevlileri olduğu öğrenildi. Olayın görgü tanıkları, bombacının Bayram namazı sona erdiği sırada camiye yaklaşıp üzerinde taşıdığı patlayıcıları ateşlediğini anlattı.

Vali yardımcısı Abdül Satar Barez, AFP ajansına verdiği demeçte saldırıyı düzenleyen şahsın polis üniforması giydiğini belirtti.

Barez, "Bayram namazını henüz bitirmiştik. Birbirimizle bayramlaşıyorduk. Aniden büyük bir patlama meydana geldi. Ortalığı toz duman kapladı, polislerin ve sivillerin vücutlarından kopan parçalar her yana dağılmıştı. Çok güçlü bir patlamaydı." dedi.

BBC'nin Kabil muhabiri Bilal Sarwary, saldırganın cami çevresindeki en az dört güvenlik noktasını geçmeyi nasıl başardığının belirlenemediğini söylüyor.

Kuzey Afganistan'da, ülkenin güneyine ve doğusuna kıyasla daha az saldırı düzenleniyor. Feryab vilayeti de görece sakin bir bölge olarak kabul ediliyor.

Bununla birlikte bu yılın Nisan ayında yine Maymana'da motosikletli bir saldırganın pazar yeri yakınında yapılan toplantıyı hedef alan saldırısında en az 10 kişi ölmüştü.

BBC

HABERE YORUM KAT