1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. AFGANİSTAN

  4. Afganistan’da 1 Trilyon Dolarlık Maden Var
Afganistan’da 1 Trilyon Dolarlık Maden Var

Afganistan’da 1 Trilyon Dolarlık Maden Var

Onlarca yıldır işgallerle sarsılan Afganistan’da 1 trilyon dolar değerinde el değmemiş mineral yatakları olduğu, Pentagon ihalelerin danışmanlığını yaptığı belirtildi.

14 Haziran 2010 Pazartesi 18:10A+A-

New York Times'a üst düzey bir yetkili, henüz hiç el değmemiş maden yataklarının hem Afgan ekonomisini düze çıkaracağını hem de ABD'nin Afgan savaşının maliyetini karşılayacağını kaydetti. Gazetenin haberinde Afganistan'da bulunan maden yatakları arasında demir, altın, bakır, kobalt gibi madenlerin yanı sıra lityum gibi endüstriyel açıdan son derece kritik madenler de var. Gazete, Afganistan'ın dünyanın en önemli maden kaynağı haline gelebileceğini yazdı.

Gazete, bir Pentagon andıcında Afganistan'dan ''Lityumun Suudi Arabistanı'' şeklinde bahsedildiğini belirtti. Lityum, pil üretiminden laptop ve Blackberry üretimine kadar kullanılmasıyla yeni teknolojinin en kritik madenlerinden biri. Afganistan'ın sadece Gazni vileyetindeki lityum yatağının şu an dünyanın en büyük lityum kaynağı olan Bolivya'nın yatakları kadar zengin olduğu belirtiliyor.

Afganistan'daki birliklerden de sorumlu ABD Merkezi Kuvvetler Komutanı Orgeneral David Petraus ise, Afganistan'ın maden potansiyelini 'hayret verici' olarak nitelendirdi.

NY Times'ın haberine göre, Afganistan, madenlerinin işletme ihalelerini Sonbahardan itibaren yapmaya başlayacak. Bu konuda Pentagon'un Afganistan Maden Bakanlığına danışmanlık yaptığı belirtiliyor. Madenleri bulan ekibin yöneticilerinden olan ABD Savunma Bakan Yardımcısı Paul Brinkley, ''Maden bakanlığı bu işin üstesinden gelebilecek donanımda değil. Onlara hazır olmaları için yardımcı oluyoruz'' diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum