1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. AFGANİSTAN

  4. Afganistan da Ebu Gureyb'i Yaşamış
Afganistan da Ebu Gureybi Yaşamış

Afganistan da Ebu Gureyb'i Yaşamış

ABD askerlerinin Irak'taki Ebu Gureyb hapishanesinde yaptıkları işkencenin bir benzerini Afganistan'da da yaptıkları ortaya çıktı.

16 Eylül 2010 Perşembe 00:39A+A-

Afganistan'da görev yapan bir Danimarkalı askerin kaydettiği görüntüleri inceleyen Danimarka Savunma Bakanı Gitte Lillelund-Bech, görüntüler için 'Ebu Gıreyb benzeri' nitelendirmesini yaptı. Afganistan'da görev yapan bir asker, işkenceleri belgeleyen bir CD dolu fotoğrafı savcılığa teslim etti. Eldeki veriler Danimarka Savunma Bakanlığı'nı sanık sandalyesine oturttu. Danimarka gündemini sarsan işkence fotoğraflarının 2002 yılında Kandahar bölgesinde görev yapan bir asker tarafından çekildiği öğrenildi. Bölgede görev yapan Danimarka askerleri, yakaladıkları El Kaide üyelerini ABD askerlerine teslim etmişti. Esirler arasında bulunan bir kişi kendilerine işkence yapıldığını savunup Mart 2003'te Danimarka aleyhine dava açmıştı. Danimarka esirin iddialarını reddederken, zamanın Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen iddiaları 'yok hükmünde' değerlendirmişti.

Savunma Bakanı Gitte Lillelund-Bech, konuyla ilgili bilgilerin, bakanlığa 18 Ağustos'ta ulaştığını ve 20 Ağustos'ta genelkurmayın soruşturma başlattığını açıkladı. Meclis Dışişleri Komisyonu'nun üyeleri bilgilendirmesine rağmen, CD'ye kaydedilen işkence fotoğraflarının gösterilmediği öğrenildi. Komisyon toplantısına Başbakan Lars Lökke Rasmussen de katılırken, toplantı sonrası işkence suçlamasıyla ilgili soruşturmanın gizli yürütülmesi kararı alındı. Komisyon üyeleri, Danimarka askerlerinin işkenceye karışıp karışmadığının net bir şekilde ortaya çıkarılmasını istedi. Savunma bakanlığı ise CD'deki işkence fotoğraflarını doğrularken, Danimarka askerleriyle ilgili herhangi bir açıklama yapmadı.

Afganistan ile ilgili bir haftada ikinci şok

Afganistan'la ilgili bir diğer ilginç gerçek de geçtiğimiz hafta ortaya çıkmıştı. İngiltere'nin saygın gazetelerinden The Guardian, Afganistan'da görev yapan bir grup Amerikan askerinin gizli ölüm timi kurarak Afgan sivilleri öldürdüğünü ve hatıra olarak parmaklarını kesip sakladığını yazmıştı. Timin en az üç Afgan sivili spor yapma ve eğlenme maksadıyla öldürdüğü iddia ediliyor. Askerlerden biri suçlamaları kabul etmiş ancak avukatı müvekkilinin yaraları nedeniyle aldığı uyuşturucu ilaçlarının tesirindeyken ifade verdiğini ve bu nedenle geçersiz olması gerektiğini belirtti. Ölüm timindeki askerlerin suçlu bulunması halinde idam ya da ömür boyu hapis cezasına çarptırılabileceği ileri sürülüyor

HASAN CÜCÜK / ZAMAN

HABERE YORUM KAT