1. HABERLER

  2. HABER

  3. Adli Tıp Neyi Bekliyor?
Adli Tıp Neyi Bekliyor?

Adli Tıp Neyi Bekliyor?

Son dakika raporuyla Adli Tıp Kurumu’na sevki engellenen Ergenekon tutuklusu Prof. Dr. Mehmet Haberal’ın, 632 gündür yattığı Kardiyoloji Enstitüsü’nde muayene edilmesi kararlaştırılmıştı.

05 Ocak 2011 Çarşamba 00:08A+A-

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Prof. Dr. Haberal'ın adeta otel gibi kullandığı hastane odasında muayene edilmesi için 12 gün önce aldığı karara rağmen, Adli Tıp Kurumu'nun Prof. Dr. Haberal'ı muayene etmek için hâlâ neyi beklediği merak ediliyor.

Adli Tıp Kurumu, ikinci "Ergenekon Terör Örgütü" davası kapsamında tutuklu bulunan Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın, tedavi olduğu İstanbul Üniversitesi (İÜ) Kardiyoloji Enstitüsü'nde muayenesini 12 gündür gerçekleştirmiyor. Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 25 Kasım 2010 tarihinde iki defa Adli Kıp Kurumu'na sevki engellenen Prof. Dr. Haberal'ın muayenesinin, Adli Tıp Kurumu görevlileri tarafından hastanede yapılmasına hükmetmişti. Adli Tıp Kurumu 3. İhtisas Kurulu'nun, Haberal'ın muayenesini ne zaman yapacağı merak ediliyor. Adli Tıp Kurumu yetkilileri, konuyla ilgili sorularımızı cevaplamaktan kaçındı.

TABURCU RAPORU ÇIKARSA, SİLİVRİ CEZAEVİ'NE GİDEBİLİR

Adli Tıp Kurumu 3. İhtisas Kurulu; Prof. Dr. Haberal'ın ayakta tedavisinin yapılacağına yönelik rapor hazırlarsa, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı ve jandarma görevlileri, Haberal'ı Metris Cezaevi'ne gönderecek. Haberal, ardından da Silivri Cezaevi'ne gönderilecek.

54 GÜNDÜR MUAYENE GERÇEKLEŞMEDİ

Adli Tıp Kurulu üyeleri, Prof. Dr. Mehmet Haberal'ı, 54 gündür muayene edemiyor. İşte o süreç:

12 KASIM 2010: İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın nihai sağlık durumuyla ilgili rapor aldırılması için Adli Tıp Kurumu'na sevk edilmesini kararlaştırarak, bu sanık hakkındaki tüm sağlık raporlarının da bu kuruma gönderilmesine karar vermişti.

23 KASIM 2010: Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı ile Metris Cezaevi'nden sorumlu Cumhuriyet Savcısı, Prof. Dr. Haberal'ın Adli Tıp Kurumu'na sevki için İÜ Kardiyoloji Enstitüsü'ne jandarma ve ambulans gönderdi. Enstitü, Prof. Dr. Haberal'ın Adli Tıp Kurumu'na sevkine uygun görüş vermedi. Raporda, Haberal'ın ölümcül risk taşıdığı ve Adli Tıp Kurumu'na sevkinin tıbben doğru olmayacağı iddia edilmişti. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Haberal'ın sağlık durumuyla ilgili rapor aldırılması için Adli Tıp Kurumu'na sevkinin yapılmasına ikinci defa karar verdi.

20 ARALIK 2010: Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı ile Metris Cezaevi'nden sorumlu Cumhuriyet Savcısı, mahkemenin kararı üzerine Prof. Dr. Haberal'ı, Adli Tıp Kurumu'na sevk etmek için tedavi olduğu Kardiyoloji Enstitüsü'ne yeniden geldi. Enstitü, Prof. Dr. Haberal'ın potansiyel ani ölüm riskiyle hareket ettirilmesinin tıbben mümkün olmadığına karar verdi. Sevk gerçekleşmedi.

25 ARALIK 2010: İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, bunun üzerine Prof. Dr. Haberal'ın muayenesinin, Adli Tıp görevlileri tarafından hastanede yapılmasına hükmetti.

29 ARALIK 2010: İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Prof. Dr. Haberal'ın tedavi gördüğü hastanede Adli Tıp uzmanlarınca muayenesinin ardından düzenlenecek raporda, sanığın cezaevinde kalmasının hayatı için kesin bir tehlike teşkil edip etmediğinin belirtilmesini istedi. Mahkeme heyetinin kararında, Haberal'ın, Adli Tıp Kurumu'na sevk edildiğinde bu durumunun hayatı için tehlike teşkil edip etmeyeceği konusunun da raporda açıklanması istendi.

KENAN KIRAN / YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT