1. HABERLER

  2. HABER

  3. Adil Gür: 'Hayır' Çıkması Sürpriz Değil!
Adil Gür: Hayır Çıkması Sürpriz Değil!

Adil Gür: 'Hayır' Çıkması Sürpriz Değil!

Araştırmacı Adil Gür, 28-30 Ağustosta, 46 ilde, 3 bin 681 hanede yaptıkları referanduma ilişkin son kamuoyu araştırmasının sonuçlarını açıkladı.

06 Eylül 2010 Pazartesi 10:08A+A-

Taraf gazetesinden Neşe Düzel'e konuşan A&G Araştırma Şirketi'nin sahibi Adil Gür, son araştırmasına ilişkin bilgiler verdi.

Adil Gür'e göre İstanbul "Evet", Ankara ve İzmir "Hayır" ağırlıklı. Kadınların çoğu da "Evet"çi. En son araştırmada, 'evet' yüzde 51, 'hayır' yüzde 49 oldu. Öncekinde 'evet' 50,7, 'hayır' 49,3'tü. CHP'liler ve MHP'liler, '12 Eylül darbesi doğruydu' diyor. AKP'liler 'darbe yanlış' diyor.

Adil Gür son araştırmasına ilişkin şunları söyledi:

'Bitaraf olan bertaraf olur' lafı, Öcalan'la görüştü görüşmedi meselesi, 'hayır'ı iki puan arttırdı. Erdoğan, CHP'nin sertliğine aldırmayıp Anayasa'ya odaklansaydı 'evet' yükselirdi.

ALTINCI AŞAMADA 'EVET'LER BİRAZ ARTTI

Anayasa değişikliği konusunda altı araştırma yaptık. 28-30 ağustostaki son araştırmamızın sonucu da, beşinci araştırmanın sonucu da çok yakın çıktı. "Evet" oyu yüzde 50.7'den yüzde 51'e yükseldi, "hayır" oyu yüzde 49,3'ten 49'a indi.

SONUÇ BDP'Lİ KÜRTLERLE KARARSIZLARA BAĞLI

Sonucu hala kararsız olduğunu söyleyen yüzde 5-6'lık kitle ile BDP'li Kürtlerin boykota uyup uymama kararı belirleyecek. Eğer BDP'li seçmen sandığa gitmezse, "Evet" ile "Hayır" arasında zaten çok küçük olan fark daha da küçülecek.

"HAYIR" ÇIKMASI ARTIK SÜRPRİZ DEĞİL

BDP boykotu sertleştirdi, artık "Hayır" çıkması sürpriz olmaz. Ege, Akdeniz, Trakyalılar yüzde 60-70 "Hayır", Karadeniz, İç ve Doğu Anadolu yüzde 60'a yakın "Evet" diyor. Güneydoğu'da ise "Evet"çiler, boykotçuların önünde gidiyor. Sonucu BDP'li Kürtlerin boykota uyup uymaması belirleyecek.

Röportajın tamamı için tıklayınız...

HABERE YORUM KAT