1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. YEMEN

  4. Aden'de 3 Ayda 858 Sivil Hayatını Kaybetti
Aden'de 3 Ayda 858 Sivil Hayatını Kaybetti

Aden'de 3 Ayda 858 Sivil Hayatını Kaybetti

Yemen'in Aden kentinde şiddet olayları nedeniyle 3 ayda, 259'u çocuk ve kadın olmak üzere, 858 sivil hayatını kaybetti.

04 Temmuz 2015 Cumartesi 09:31A+A-

Yemen'in Aden kentinde şiddet olayları nedeniyle, 3 ayda, 259'u çocuk ve kadın olmak üzere 858 sivilin hayatını kaybettiği, 6 bin 879 kişinin yaralandığı bildirildi. 

Aden Sağlık Müdürü El-Hıdır Lasur, basına yaptığı açıklamada, kentte devam eden savaş ve çatışmaların salgınlara ve çeşitli hastalıklara da sebep olduğunu vurguladı.

Savaş nedeniyle ortaya çıkan sıtmaya 6 bin 214 kişinin yakalandığını belirten Lasur, bunlardan 256'sının yaşamını yitirdiğini söyledi.

Çatışmalardan dolayı kentteki önemli hastanelerle birçok sağlık merkezinin kapandığını aktaran Lasur, olayların başladığı günden bu yana 259'u çocuk ve kadın olmak üzere 858 sivilin yaşamını yitirdiğini, 6 bin 879 sivilin yaralandığını söyledi.

Dali'de 14 Husi Militanı Öldürüldü, 10’u Yaralandı

Suudi Arabistan önderliğindeki koalisyon güçlerinin, Yemen'in başkenti Sana'da, devrik Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih ve Husilere ait hedeflere hava saldırıları düzenlediği belirtildi.

Görgü tanıklardan alınan bilgiye göre, koalisyon güçleri, Husiler ile Salih'e bağlı en-Nahdeyn, el-Hafa, Haşm el-Bekre ve es-Savad askerî bölgelerine 15'ten fazla hava saldırısı yaptı.

Başkentteki askerî bölgelere yönelik hava saldırıları nedeniyle şiddetli patlamalar meydana geldi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi yanlısı Halk Direniş Güçleri’nden yapılan yazılı açıklamada, ülkenin güneyindeki Dali vilayetinin Senah bölgesinde 14 Husi militanının öldürüldüğü, 10 militanın yaralandığı bildirildi.

Husiler İse Konuya İlişkin Açıklama Yapmadı.

Husilerin Yemen'deki ilerleyişini durdurmak için Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon, 26 Mart'ta "Kararlılık Fırtınası" adı verilen hava harekâtı başlatmıştı. Yemen'de Hadi yönetiminin müdahale çağrısı üzerine başlatılan operasyonun 21 Nisan'da sona erdiği açıklanmış ve Yemen halkı için artık "Umuda Dönüş" operasyonunun başladığı bildirilmişti.

Kaynak: Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT