1. HABERLER

  2. HABER

  3. ADD: Haç Makul(!) Başörtüsü Yasak!
ADD: Haç Makul(!) Başörtüsü Yasak!

ADD: Haç Makul(!) Başörtüsü Yasak!

Başörtüsü karşıtlığı ile tanınan ADD Genel Başkanı Tansel Çölaşan, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Avrupa’da yaygın bir uygulama olan okullarda ve dersliklerde haç takılmasına izin veren son kararına destek verdi.

23 Mart 2011 Çarşamba 04:07A+A-

Başörtüsü karşıtlığı ile tanınan Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkanı Tansel Çölaşan, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) okullarda ve dersliklerde haç takılmasına izin veren son kararına destek verdi. Başörtüsü konusunda yasakçılardan yana hüküm veren AİHM Büyük Dairesi'nin haç konusunda ise daha önceki kararını bozarak okullarda haç takılmasına vize vermesi, Avrupa'da kimi hukukçular tarafından bile inanç özgürlüğü açısından çifte standart olarak değerlendirilirken; Yeni Akit'e konuşan eski Danıştay Başsavcısı Tansel Çölaşan kararın "makul" olduğunu savundu.

"TÜRKİYE'NİN ŞARTLARI DİKKATE ALINMIŞ"

Türkiye'deki başörtüsü yasağı uygulamasında sürekli AİHM'nin kararını delil gösteren Çölaşan, başörtüsü ile ilgili kararda "Türkiye'nin özel şartlarının" dikkate alındığını ileri sürdü. Çölaşan, "Bir davada mahkeme olayları somut duruma göre yorumlar. Türkiye ile ilgili kararda 10 sayfa Osmanlı'dan günümüze Türkiye'nin geçmişine ve Türk toplumunun yapısına ilişkin bir analize yer verilmiştir. Burada Müslümanlık dininin özelliklerine, siyasi ve ekonomik yapıya ilişkin bilgiler verilmiştir. Müslümanlık sadece bireysel sınırlarda kalmıyor, aynı zamanda bir şeriat düzeni de öngörüyor. AİHM kararında dinî simgelerin siyasi bir noktaya getirildiği belirtiliyor. Bu bilgiler ışığında AİHM Türkiye'deki üniversite sisteminde başörtüsü yasağı getirilmesinin insan haklarına ve din özgürlüğüne aykırı olmadığına karar vermiştir" dedi.

"BİRİLERİ DİNİNİ YAŞAMAK İSTEDİĞİNİ SÖYLEYEBİLİR"

AİHM'nin kararının çifte standart olarak değerlendirilemeyeceğini ileri süren Çölaşan, Hıristiyanlıkta şeriat hükümlerinin olmadığını iddia ederek, "Haç ile ilgili kararın gerekçesine bakmak lazım. Acaba mahkeme haçı sadece bir takı olarak mı değerlendirmiştir? Sonuç itibariyle Avrupa'da bizdeki gibi bir şeriat tehlikesi yok. Türkiye'de birileri çıkıp, 'Ben dinimi yaşamak istiyorum' deyip şeriat hükümlerini savunabiliyor. Türkiye ile İtalya'nın ve diğer Avrupa ülkelerinin toplumsal yapısı farklı. Mahkeme de her bir ülke için ayrı karar veriyor" diye konuştu. Çölaşan, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamasında da ADD'nin başörtülü öğrencilere burs verip vermediğine ilişkin bir soruya, başvuruda bulunan öğrencilerden başı açık fotoğraf şartı koştuğunu söylemişti.

AİHM Büyük Dairesi, geçtiğimiz Cuma günü açıklanan kararında 2009 yılındaki Avrupa kamuoyunu ayağa kaldıran aksi kararını bozarak dersliklere haç takılmasının öğrenciler "Hıristiyan doktrinin aşılanması" anlamına gelmediğine hükmetmişti.

ERTUĞRUL CESUR / YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT