1. HABERLER

  2. HABER

  3. Açlık Grevindeki Kübalı Siyasi Mahkum Öldü
Açlık Grevindeki Kübalı Siyasi Mahkum Öldü

Açlık Grevindeki Kübalı Siyasi Mahkum Öldü

Küba'da Wilmar Villar isimli siyasi mahkum açlık grevi sonucunda hayatını kaybetti.

20 Ocak 2012 Cuma 15:08A+A-

31 yaşındaki Villar, bir protesto gösterisine katılması nedeniyle 4 yıl hapis cezası verilmesine tepki amaçlı açlık grevi yapıyordu.

Küba İnsan Hakları ve Ulusal Uzlaşma Komisyonu'nun sözcüsü Elizardo Sanchez, Villar'ın sağlık durumunun kötüleşmesi sonucu bir hafta önce hastaneye kaldırıldığını ve burada hayatını kaybettiğini söyledi.

Sözcü, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, Villar'ın Küba Vatanseverler Birliği'ne katılmasından beri aktif olarak muhalefetin içinde olduğunu söyledi.

Wilmar Villar, Kasım 2011'de tutuklanmış ve 'otoriteye karşı gelmek' ve ' tutuklanmaya direnmek' suçlarını da içeren siyasi suçlardan ötürü 4 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Küba hükümeti, başka bir siyasi mahkum olan Orlando Zapata Tamayo'nun Şubat 2010'da açlık grevi sonucu ölmesinin ardından uluslararası toplumun baskısı altındaydı.

Kübalı yetkililer aynı yıl 50'den fazla siyasi mahkumu salıvermişti. Devlet Başkanı Raul Castro ise bu yıl bahar aylarında 2 bin 900 siyasi mahkumu salıvereceklerini açıklamıştı.

Küba hükümetinden henüz Wilmar Villar'ın ölümüyle ilgili bir açıklama gelmedi.

Küba Devlet Başkanı Raul Castro daha önce ölen siyasi mahkum Orlando Zapata Tamayo'dan 'adi suçlu' şeklinde bahsetmişti.

BBC

HABERE YORUM KAT