1. HABERLER

  2. HABER

  3. ‘Açılım’ İçin Gelenler Geri Döndü
‘Açılım’ İçin Gelenler Geri Döndü

‘Açılım’ İçin Gelenler Geri Döndü

"Demokratik Açılım" kapsamında Kandil ve Mahmur'dan Türkiye'ye gelişleri büyük tartışmalara neden olan grup üyeleri geri döndü. Kararın nedeni arka arkaya gelen tutuklamalar...

20 Temmuz 2010 Salı 09:50A+A-

"Demokratik açılım" kapsamında, geçtiğimiz yılın Ekim ayında Habur'dan giriş yapan 34 kişiden 19'u geri döndü. Sınırı kaçak yollardan terk ettikleri iddia edilen bu kişilerin, Mahmur'a yerleştikleri belirtildi.

Fırat Haber Ajansı, Kandil ve Mahmur mülteci kampından gelen grup üyelerinden, şu ana kadar tutuklananlar hariç diğerlerinin geri dönme kararı aldığını belirtti.

Geçtiğimiz Ekim ayında Türkiye'ye giriş yapan 34 kişilik gruptakilerin bazılarının tutuklanması, bazılarının hakkında çeşitli davalar açılmasının ardından 19 kişi dönme kararı aldı.

3 kişinin haftalar önce geri döndüğü, 19 kişinin de bugün sınırı geçerek Kuzey Irak'a gittikleri belirtildi. Bu kişilerin 5'inin Kandil'deki örgüt kampından, 14'ünün ise Mahmur'dan Türkiye'ye giriş yaptıkları kaydedildi.

Ekim 2009'da Kandil'den sekiz PKK'li ve Mahmur kampından 26 mülteci, hapisteki PKK lideri Abdullah Öcalan'ın çağrısı üzerine "barış ve Kürt sorununa çözüm sürecine destek vermek için" Türkiye'ye gelmişti.

Grubun 26 üyesi hakkında açılan davalarda 13 tutuklama kararı çıkmıştı.

Grup Habur sınır kapısından girmiş, orada ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakılmıştı. Diyarbakır ve yol boyunca grubu karşılamaya 100 binlerce insan gelmiş, başbakan Recep Tayyip Erdoğan "şov yapıyorlar" diye tepki göstermişti. Tepkilerin ardından Avrupa'dan gelecek grup kararından vazgeçti.

"TÜRKİYE TERKETME NEDENLERİMİZ ORTADAN KALKMAMIŞTIR"

Bu gelişmeler üzerine yeniden durum değerlendirmesi yaptıklarını belirten Bülent Aka ANF'ye şu açıklamada bulundu:

"Ulaştığımız sonuç şudur; Türk devleti ve hükümeti bizleri barış taleplerimizle ve haklarımızla birlikte kabul etmemiştir. Bu son tutuklamalarla da etmeyeceğinin altını çizmiştir. 90'lı yıllarda olduğu gibi Türkiye'yi terk etme nedenlerimizin hiçbiri ortadan kalkmış değil. Koruculuk sistemi ve güvenlik güçlerinin şiddeti sürmektedir ve can güvenliğimiz yoktur. Anadil eğitim talebimiz yerine getirilmediği gibi, gruptaki öğrencilerin eğitim ve denklik talepleri de yanıtsız kalmıştır. Yine Kürt kimliğinin, kültürel haklarının tanınması bir yana kültürel ve siyasi soykırım ağırlaştırılarak sürdürülmüştür. Yine Türk devleti ve AKP hükümetinin baharla birlikte yoğunlaştırdığı askeri operasyonlar, köylere yapılan baskılar, bölgede işlenen faili meçhul cinayetlerin yeniden gündeme gelmesi Maxmur'a tekrar dönme kararını almamızda etkili olmuştur."

HABERE YORUM KAT