1. HABERLER

  2. HABER

  3. HUKUK

  4. Açık Öğretim Başörtüsü Yasağında Direniyor
Açık Öğretim Başörtüsü Yasağında Direniyor

Açık Öğretim Başörtüsü Yasağında Direniyor

Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK) aldığı kararla üniversitedeki derslere ve ÖSYM'nin yaptığı bütün sınavlara başörtülü girebilen öğrenciler, uzaktan eğitim veren Açık Öğretim Fakültesi'ne (AÖF) başörtülü kayıt yaptıramıyor.

24 Kasım 2010 Çarşamba 00:06A+A-

AÖF büroları önünde saatlerce sıra bekleyen başörtülü öğrenciler kayıt yaptıramadan geri dönüyor. Öğrenciler, kayıt için perukla fotoğraf çektirmek zorunda kalıyor. AÖF'ten bir yetkili YÖK'ün kararının sadece sınavlara ve üniversitedeki derslere girilmesiyle ilgili olduğunu, kayıtları içermediğini belirterek, "Bize gelen bir yazı olmadığı için kayıtlarda başörtülü fotoğraf kabul etmiyoruz." dedi.

AÖF kayıtlarında mağduriyet yaşayanlardan biri de Fatma Oruçoğlu. Oruçoğlu, iktisat bölümünde okumaya karar vermiş. Önceki gün Bahçelievler'deki AÖF bürosuna giden Oruçoğlu, 4 saat kayıt sırasında beklemiş. Sıra kendisine geldiğinde "Başörtülü fotoğraf kabul etmiyoruz." sözleriyle karşılaşmış. YÖK'ün başörtüsüyle ilgili kararına atıfta bulunarak, "Hâlâ mı engel?" siteminde bulunan Oruçoğlu'na, kayıt yapan memur, "Hâlâ!" karşılığını vermiş. Üzüntülü şekilde evinin yolunu tutan genç bayan, sonraki gün perukla fotoğraf çektirerek kayıt yaptırmış. YÖK'ün üniversitelerde başörtüsü serbestliği getiren kararından sonra umutlarının yeşerdiğini söyleyen Oruçoğlu, uygulamada engellerle karşılaşmanın kendisini üzdüğünü anlatıyor. Kayıt yaptıramadan eve döndüğü gün ailesinin kendisine "Bu kadar eziyete değer mi?" diyerek tepki gösterdiğini dile getiren Oruçoğlu, "Kendimi geliştirmek, yeni bir şeyler öğrenmek istiyorum. Ama buna izin vermiyorlar." diyor.

YÖK, ilk olarak üniversitede okuyan öğrencilerin derslere başlarını açarak girmelerine son vermiş, ardından sınav kılavuzunda yaptığı bir değişiklikle sınavlara giren öğrencilerin başlarının açık olması zorunluluğunu kaldırmıştı. Ne var ki Açık Öğretim Fakültesi'nin, internet sitesinde yayınladığı başvuru koşullarında, "Dosya içine konacak 2 adet fotoğraf ile bu belgeye yapıştırılacak fotoğraflar aynı olmalıdır. Fotoğraflar son altı ay içinde önden, başı açık, adayın kolaylıkla tanınmasını sağlayacak şekilde çekilmiş olmalıdır." ifadesi yer alıyor.

ZAMAN

HABERE YORUM KAT