1. HABERLER

  2. HABER

  3. Acele Yedi Paşa Aranıyor
Acele Yedi Paşa Aranıyor

Acele Yedi Paşa Aranıyor

İnternet Andıcı davasının sanıklarından altı general ile Amirallere Suikast davası sanığı bir koramiral mahkeme emriyle aranıyor.

13 Ağustos 2011 Cumartesi 11:55A+A-

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, “Amirallere suikast girişimi” davasının iki sanığından biri olan Koramiral Deniz Cora hakkında yakalama emri çıkarttı. Böylece İnternet Andıcı davasında hakkında yakalama kararı çıkarılan bir oramiral ve altı general ile birlikte mahkeme tarafından aranan üst düzey subay sayısı yediye çıkmış oldu.

Bu arada Balyoz ve Ergenekon gibi darbe yargılaması sanığı paşaların cezaevine girmemek için başvurduğu GATA’ya, şimdi de andıç şüphelileri de yatmaya başladı. Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanı Orgeneral Hüseyin Nusret Taşdeler ile Genelkurmay Başkanlığı İstihbarat Daire Başkanı Korgeneral İsmail Hakkı Pekin Ankara GATA’ya yattı. Orgeneral Nusret Taşdeler’in hakkında yakalama kararı çıktığı tarih olan 8 Ağustos’ta, Ankara GATA’ya göğüs ağrısı, baş dönmesi, halsizlik şikâyetleri ile gittiği öğrenildi.

 

Cora aranıyor

Amirallere Suikast davasına bakan İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi dosya üzerinde yaptığı tensip incelemesi sonucu, Koramiral Deniz Cora hakkında yakalama emri çıkarılmasını kararlaştırdı. Koramiral Cora hakkında, Gölcük Donanma Komutanlığı’nda yapılan aramada ele geçirilen belgelerden birinde “Amirallere suikast girişimi” iddiasına ilişkin adı geçtiği gerekçesiyle iddianame hazırlanmış ve bu iddianame mahkemece kabul edilmişti. Aynı davanın diğer sanığı olan Kurmay Albay Ümit Metin ise soruşturma kapsamında 27 Mayıs’ta tutuklanmıştı.

 

Taşdeler ve Pekin GATA’da

Cora’yla ilgili bu gelişme yaşanırken Hükümet aleyhine kara propaganda amacıyla Genelkurmay bünyesinde oluşturulan, 42 internet sitesi ile ilgili andıç soruşturmasında hakkında yakalama kararı çıkan, 8 generalden ikisi GATA’ya yatırıldı. Orgeneral Hüseyin Nusret Taşdeler ile Genelkurmay Başkanlığı İstihbarat Daire Başkanı Korgeneral İsmail Hakkı Pekin Ankara GATA’ya yattı. Orgeneral Nusret Taşdeler’in hakkında yakalama kararı çıktığı tarih olan 8 Ağustos’ta, Ankara GATA’ya göğüs ağrısı, baş dönmesi, halsizlik şikâyetleri ile gittiği öğrenildi.

Yoğun bakıma yatırılan Taşdeler’in EKG ve kalp enzimi değerlerinin normal sınırlarda çıktığı öğrenildi. 1.5 ay önce de 1 aylık istirahat aldığı belirtilen Taşdeler’in, şimdiki durumunun ise daha iyi olduğu ifade edildi. Kalp fonksiyonlarını gösteren EF değerinin Orgeneral Taşdeler’in iyi olduğunun göstergesi olduğu aktarıldı. Diğer tüm tahlilleri de normal sınırlarda olan Nusret Taşdeler’i, 9 Ağustos’ta Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu’nun da ziyaret ettiği öğrenildi.

 

Pekin’in intihar riski var

Korgeneral İsmail Hakkı Pekin’in de 24 temmuz pazar akşamı Prof. Dr. Aytekin Özşahin tarafından ‘İntihar düşüncesi ile kendine zarar verir’ tanısıyla kliniğe yatırıldığı belirtildi. Ancak, Pekin’in VIP bölümünü beğenmediği için kliniğin dışında en üst kattaki asistanlar odasının düzenlenerek buraya yatırıldığı aktarıldı. Bu durumun ‘İntihar riski var’ denilen bir hasta için güvenli olmadığı vurgulandı. Pekin’in yattığı odanın pencerelerinin açılabildiği ve pencere dışında da demir parmaklık olmadığı belirtildi.

 

Andıç’ta 10 kişi aranıyor

İnternet Andıcı’nda Hasan Iğsız, Albay Fuat Selvi ve Albay Cemal Gökçeoğlu tutuklanarak cezaevine kondu. Orgeneral Hüseyin Nusret Taşdeler, korgeneraller Mehmet Eröz, İsmail Hakkı Pekin, tümgeneraller Hıfzı Çubuklu, Mustafa Bakıcı, Tuğamiral Alaettin Sevim, Albay Sedat Özüer, emekli Hulusi Gülbahar, Mehmet Bülent Sarıkahya ile Ziya İlker Göktaş aranıyor.

HABERE YORUM KAT