1. HABERLER

  2. HABER

  3. Abdullah Gül’e ‘Huzurlu Ölüm’ Dosyası
Abdullah Gül’e ‘Huzurlu Ölüm’ Dosyası

Abdullah Gül’e ‘Huzurlu Ölüm’ Dosyası

Abdullah Gül’e Diyarbakır gezisi sırasında İHD tarafından cezaevlerindeki hasta mahkûmların listesi sunuldu. Mahkûmlar için “Huzurlu ölüm hakkı” talep edilen Gül, “Çok yakından takip edeceğim” dedi.

02 Ocak 2011 Pazar 23:32A+A-

İnsan Hakları Derneği, Diyarbakır'ı ziyaret eden Cumhurbaşkanı Gül'e özel bir dosya sundu. Dosyada cezaevlerinde 104 ağır hasta mahkûm bulunduğu ve bunların 15'inin ölüme gün saydığı belirtildi. Gül dosyayı aldıktan İHD Diyarbakır Şube Sekreteri Raci Bilici'yi kabul edip yüzyüze görüştü. Bilici, Gül'ün kendisine bu mahkûmların durumlarını bizzat takip edeceği sözünü verdiğini söyledi. Diyarbakır'a iki günlük ziyarette bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Şatopark Restoran'da STK temsilcileriyle yediği akşam yemeğinde ilginç bir görüşme de yaşandı. Yemeğe katılan STK temsilcilerinden biri olan İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şube Sekreteri Raci Bilici, Cumhurbaşkanı'na sunulmak üzere danışmanı aracılığıyla hak ihlalleri raporları ve cezaevindeki hasta tutuklu ve hükümlülerin durumunu aktaran bir dosya sundu.

Huzurlu ölüm hakkı

Dosyada şöyle deniyordu: "Ziyaretinizi çok önemsiyoruz. Yaşanan sorunlara bir de insan hakları penceresinden bakmak istedik. Cezaevlerinde halen 104 ağır hasta mahkûm bulunmaktadır. Bunlardan 15'i ölüm sınırındadır ve bir an önce tahliye edilmelidirler. Adlî Tıp Kurumu bu tahliyelerin önünde büyük engel teşkil ediyor. Bu kurum acilen yeniden yapılandırılmalı ve yetkileri gözden geçirilmelidir. Bu ağır hasta mahpusların en azından ailelerinin yanında 'huzurlu bir ölüm hakkının' sağlanması hususunda katkılarınızı sunmanızı dileriz."

Yakın takip sözü verdi

Dosyayı sunduktan sonra Cumhurbaşkanı Gül'le yüzyüze konuşma olanağı yakaladığını da belirten İHD Diyarbakır Şube Sekreteri Raci Bilici "Kendisine dosyadaki hasta mahkûmlar konusunu tekrar hatırlatıp devreye girmesi ricasında bulundum. İnsan yaşamının önemini bir kez daha konuştuk. Sayın Cumhurbaşkanı da samimi olarak hasta tutuklularla ilgileneceğini, durumu çok yakından takip edeceğini belirtti" dedi.

Hekim SARI / TARAF

HABERE YORUM KAT