1. HABERLER

  2. HABER

  3. ABD'li Komutan McChrystal Ordudan Ayrılıyor
ABDli Komutan McChrystal Ordudan Ayrılıyor

ABD'li Komutan McChrystal Ordudan Ayrılıyor

ABD Başkanı Barack Obama tarafından bir dergiye yaptığı açıklamalar nedeniyle geçen hafta görevindan alınan Afganistan'daki ABD ve NATO güçlerinin komutanı Org. Stanley McChrystal'ın ordudan ayrılacağı açıklandı.

29 Haziran 2010 Salı 12:04A+A-

Bir askeri sözcü, McChrystal'ın bu niyetini dün askeri makamlara ilettiğini söyledi. Ancak 55 yaşındaki McChrystal'ın henüz resmi belgeleri sunmadığı, bu nedenle istifasının hangi tarihtren itibaren geçerli olacağı bilinmiyor. Fakat askeri yetkililer, bunun en fazla birkaç ay alacağını belirtiyor.

Stanley McChyrstal, Rolling Stone dergisine verdiği mülakatta, Obama dahil Washington yönetiminin üst düzey isimleri hakkında alaycı ifadeler kullanmıştı.

McChyrstal, Başkan Obama'nın kendisini hayal kırıklığına uğrattığını söylemiş, Amerika'nın Kabil Büyükelçisi Karl Eikenberry tarafından ihanete uğradığını hissettiğini belirtmiş ve Amerikan Başkan Yardımcısı Joe Biden için "O da kim?" demişti.

Stanley McChyrstal'ın görevine, Irak'taki ABD güçlerinin komutanı Orgeneral David Petraeus getirildi.

McChrystal, mülakat nedeniyle Başkan Obama'dan özür dilemişti.

Amerikan Savunma Bakanlığı, McChrystal'ın görevden alınmasının ABD'nin Afganistan stratejisini değiştirmeyeceğini söylediler.

(BBC)

HABERE YORUM KAT