1. HABERLER

  2. HABER

  3. AB'den İran'a Yeni Yaptırımlar
ABden İrana Yeni Yaptırımlar

AB'den İran'a Yeni Yaptırımlar

Avrupa Birliği dışişleri bakanları bugün Brüksel'de yaptıkları Genel İşler ve Dış İlişkiler Konseyi toplantısında, nükleer faaliyetlerinden dolayı İran'a yönelik yeni ve daha sert yaptırımları onayladı.

26 Temmuz 2010 Pazartesi 17:49A+A-

Diplomatlara göre kabul edilen önlemler, İran'ın enerji sektörünü hedef alıyor.

Yaptırımlarla, petrol rafinerileri ve doğalgaz üretimiyle bağlantılı malzeme ve teknoloji satışına yasak getiriliyor.

Yeni yaptırımlar, İran ekonomisinin temel yapıtaşlarından doğalgaz ve petrol sektörünü hedef alıyor.

Avrupa'dan yeni yatırımlar da bloke edliyor.

İran bankaları karşı temkinli tutumlar artarken, kargo uçaklarına kısıtlamalar getirilecek.

Bir dizi İran vatandaşı ve şirketi de kara listeye alındı.

AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton kapsamlı bir yaptırım paketi hazırladıklarını ve birlik üyesi 27 ülkenin birlikte çalıştıklarını söyledi.

Bazı Avrupa Birliği yetkilileri, AB dışişleri bakanları toplantısında alınacak muhtemel kararın, "bir anlamda birliğin bugüne dek bir ülkeye karşı uygulayacağı en sert yaptırımlar" anlamına geleceğini söylemişti.

Avrupa Birliği, İran'a yeni yaptırımlar uygulayarak, bu ülkenin uranyum zenginleştirme programına son vermesini hedefliyor.

İran'dan ise Avrupa Birliği'nin alacağı muhtemel yaptırım kararıyla ilgili olarak farklı tepkiler geliyor.

Ahmedinejad: AB ülkeleri pişman olur

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad Avrupa Birliği'ni, ülkesine yönelik tehdit de içeren tek taraflı yaptırımlar uygulamaması yönünde uyarmıştı.

Avrupa Birliği ülkelerinin, gemilerini zorla durdurmaları halinde, "pişman olacaklarını" söyledi.

İranlı yetkililer ise dün İstanbul'da, Eylül ayında Avrupa Birliği ile nükleer programı hakkında görüşmeler yapmaya istekli olduklarını açıklamışlardı.

Öte yandan üst düzey bir Amerikalı yetkili İran'a yönelik yaptırımların çok etkili olduğunu ve bu ülkeye zarar verdiğini söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığı'nın Terörizm ve Mali İstihbarattan sorumlu bakan yardımcısı Stuart Levey, BBC'ye yaptığı açıklamada, birçok yabancı şirketin İran ile iş yapmayı reddettiğini belirtti.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise Financial Times gazetesine yaptığı açıklamada Türkiye'nin Birleşmiş Milletler'in İran'a yaptırım kararına harfiyen uyacağını ancak ABD ve AB'nin daha sert yaptırımlarına uymak gibi bir zorunluluğu olmadığını söylemişti.

BBC

HABERE YORUM KAT