1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. PAKİSTAN

  4. ABD'den Pakistan'a “Yanlışlıkla Vurduk” Özrü
ABDden Pakistana “Yanlışlıkla Vurduk” Özrü

ABD'den Pakistan'a “Yanlışlıkla Vurduk” Özrü

ABD, geçen hafta Pakistanlı iki askerin ölümüne yol açan NATO saldırısı nedeniyle özür diledi. Olay, İslamabad yönetiminin tepkisini çekmişti.

07 Ekim 2010 Perşembe 11:20A+A-

ABD'nin Pakistan büyükelçisi Anne Patterson, yaptığı açıklamada Amerikan helikopterlerinin, açılan ateşe karşılık, askerleri yanlışlıkla militan sanarak vurduklarını söyledi.

Amerikalı bir yetkili ise Pakistanlı askerlerin, helikopterlerin sesini duyunca sadece uyarı ateşi açtıklarını belirtti. Pakistan, olayın ardından NATO tankerlerinin Afganistan'a ikmal güzergâhı üzerindeki sınır geçişini kapamıştı.

Kapalı tutulan sınır…

NATO sözcüsü James Appathurai, sınırın geçmişte de kapatıldığını, ancak hiç bu kadar uzun süre kapalı kalmadığını söyledi.

BBC Washington muhabiri, Amerikalıların özür dilemeleri sonrası, bu kapının tekrar açılmasını umduklarını belirtti.

Öte yandan Beyaz Saray, Pakistan'ın, Afgan sınırı yakınlarında giderek artan militan faaliyetleri durdurmakta ne kadar istekli ve yeterli olduğu konusunda ciddi şüpheleri olduğunu bildirdi.

Afganistan'a ilişkin yılda iki kez yayımlanan raporda, Pakistan ordusunun isyancılarla mücadeledeki isteksizliğinin, sadece kaynaklara değil, siyasi seçime de bağlı olduğu dile getiriliyor. (BBC)

HABERE YORUM KAT