1. HABERLER

  2. HABER

  3. ABD’den İsrail’e Nükleer Sözü
ABD’den İsrail’e Nükleer Sözü

ABD’den İsrail’e Nükleer Sözü

Ortadoğu’yu nükleer silahlardan arındırma çağrısı yapan Amerikan yönetiminin İsrail’e ‘elektrik ve nükleer teknoloji için’ nükleer materyal desteği sözü verdiği ortaya çıktı.

08 Temmuz 2010 Perşembe 11:44A+A-

ABD'nin, Nükleer Silahsızlanma Anlaşması'na (NPT) imza atmayan ve 400'e yakın nükleer füze başlığına sahip olduğu söylenen İsrail'e nükleer materyal yardımının uluslararası sözleşmelere aykırı olduğu belirtiliyor. ABD, NPT'ye imza atan İran için, Türkiye ve Brezilya'nın red oyuna karşılık Birleşmiş Milletler'den yaptırım kararı çıkarmıştı.

Nükleer Silahsızlanma Anlaşması'na (NPT) imza attığı halde barışçıl amaçlarla nükleer enerji üretmek isteyen İran'a karşı BM'den yaptırım kararı çıkartan ABD'nin, NPT'ye imza atmayan İsrail'e nükleer materyal sözü verdiği ortaya çıktı.

NETANYAHU'YA 'NÜKLEER' SÖZÜ

İsrail Ordu Radyosu'na göre, ABD İsrail'e elektrik üretimi ve nükleer teknolojide kullanmak üzere nükleer materyal verme sözü verdi. ABD'nin İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'ya gönderdiği gizli bir belgede, iki ülke arasında nükleer işbirliği yapılması vaadinde bulunulduğu belirtildi. Washington'da ABD Başkanı Barack Obama ve İsrail Başbakanı Netanyahu'nun iki gün önceki görüşmesinde ise nükleer silahsızlanma için çalışma yapılmasının konuşulduğu ifade edildi.

AÇIKLAMALAR VE POLİTİKALAR ÇELİŞİYOR

Geçtiğimiz ay BM'nin diğer dört daimi üyesi Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa'nın desteğiyle İran'a karşı yaptırım kararı çıkartan ABD'nin İsrail'le nükleer işbirliği yapma kararı, Ortadoğu'yu nükleer silahlardan temizleme çağrısı yapan Barack Obama'nın politikasıyla çelişiyor. Türkiye ve Brezilya'nın 'red' oyu verdiği İran'a yaptırım kararları sonrası Obama, nükleer silahlanmanın dünyayı tehdit eden en büyük tehlike olduğunu söylemişti. Nükleer silahlanma konusundaki açıklamaları ve politikaları birbiriyle çelişen Amerikan yönetiminin, İsrail'in Yahudi yerleşim birimi inşa etmesini sonlandırması çağrısı yapmasına rağmen, Hazine Bakanlığı'nın Yahudi yerleşim birimlerine bu ülkeden gönderilen yardımlardan vergi almamasıyla Yahudi yerleşkelerini finanse ettiği ortaya çıkmıştı.

GÜNEY AFRİKA'YA NÜKLEER SATMAYA ÇALIŞMIŞTI

Öte yandan ABD'nin İsrail'le nükleer işbirliği vaadinin uluslararası anlaşmalara aykırı olduğu belirtiliyor. Nükleer Silahsızlanma Anlaşması'na (NPT) imza atmayan çok az sayıdaki ülkeden biri olan İsrail'le ABD'nin yapacağı nükleer işbirliği NPT kararlarına ters düşüyor. NPT'ye imza atan ülkelerin çoğu şimdiye kadar İsrail'le bu konuda işbirliği yapmaktan kaçındı. 400 nükleer füze başlığına sahip olduğu tahmin edilen İsrail'in 1975 yılında ırkçı apartheid rejiminin egemen olduğu Güney Afrika'ya nükleer silah satmaya çalıştığı ortaya çıkmıştı.

(Vakit)

HABERE YORUM KAT