1. HABERLER

  2. HABER

  3. ABD'de Siyah Genci Vuran Polise Dava Yok
ABD'de Siyah Genci Vuran Polise Dava Yok

ABD'de Siyah Genci Vuran Polise Dava Yok

ABD Adalet Bakanlığı Ferguson kentinde 18 yaşında silahsız siyah bir genci vurarak öldüren beyaz polis memuru Darren Wilson aleyhinde bir dava açılmayacağını duyurdu.

05 Mart 2015 Perşembe 03:27A+A-

Geçtiğimiz yaz Michael Brown isimli gencin vurulması kentte haftalar süren öfke dolu protestolara neden olmuş, daha sonra Ferguson'da toplanan büyük jürinin polis memuru hakkında dava açılmasına gerek yoktur kararı da büyük çaplı tepki çekmişti.

Adalet Bakanlığı ise olayla ilgili bir sivil haklar soruşturması başlatmıştı.

Bakanlık dün Ferguson kentinde emniyet teşkilatı ve yargı personelinin rutin olarak ırkçı faaliyetlerde bulunduğunu açıklamıştı.

Ancak bugün polis memuru hakkındaki raporunu açıklayan bakanlık Wilson'un hayatı tehlikede olduğu için ateş açtığında dair yaptığı savunmasının aksini ispat edecek bir delil olmadığını duyurdu.

ABD Adalet Bakanı Eric Holder, raporun bulguları ve kararı hakkında şunları söyledi:

"Bu bulgular bazı insanların umdukları ile uyumlu olmayabilir. Bu davayı yakından izleyen herkese ve bu olayla ortaya çıkan bu önemli ulusal diyalog hali ile irtibatlanmış herkese çağrı yapıyorum, raporun tamamını okuyun."

Ferguson'daki atmosferi "zehir dolu" olarak tanımlayana Holder, "Şiddetin meşru bir gerekçesi olamaz. Ama bu açıdan bakıldığında, güvensizlik ve nefret ile tanımlanan, yıllardır süren kötü duygularla harlanmış, yasadışı ve yanlış yönlendirilmiş davranışlarla kışkırtılmış zehir dolu bir ortamda, tek bir trajik olayın barut fıçısı gibi bir kent olan Ferguson'u patlatması zor değil" dedi.

BBC

HABERE YORUM KAT