1. HABERLER

  2. HABER

  3. ABD'de Kongre'ye Saldırı Planı İddiası
ABD'de Kongre'ye Saldırı Planı İddiası

ABD'de Kongre'ye Saldırı Planı İddiası

FBI, başkent Washington'daki Kongre binasına saldırı düzenlemeyi ve hükümet yetkililerini öldürmeyi planladığı şüphesiyle Ohio eyaletinden bir Amerikalıyı tutukladı.

15 Ocak 2015 Perşembe 01:56A+A-

Adalet Bakanlığı'nın açıklaması ve mahkeme kayıtlarında yer alan bilgilere göre, "Raheel Mahrus Ubeyde" olarak da bilinen ve IŞİD sempatizanı olduğu iddia edilen 20 yaşındaki Christopher Lee Cornell, Kongre ve civarına önceden yerleştireceği bombaları patlatma ve sonrasında oluşacak kaosta da içerideki yetkili ve çalışanları ateşli silahlarla öldürme planı yaptığı iddiasıyla ABD Federal Araştırma Bürosu (FBI) tarafından tutuklandı.

FBI için çalışan bir muhbirin verdiği bilgileri de içeren kayıtlarda, Cornell'ın boru bombaları ve ateşli silahlarla ilgili araştırma yaptığı, 600 mermi satın aldığı ve planını icra etmek üzere Washington'a seyahat planladığı yer alıyor.

Cornell'ın, 2014 yazından bu aya kadar Raheel Mahrus Ubaydah takma adıyla Twitter hesapları oluşturduğu ve IŞİD'e destek veren video, açıklama ve diğer içerikler yayınladığı bilgisi de kayıtlarda bulunuyor. Kayıtlarda, Cornell'ın FBI muhbirine cihat yanlısı şiddet eylemlerine desteğini ve bu tür bir eylemde bulunma isteğini dillendirdiği, hatta "Bir araya gelmeli, IŞİD'le ittifak halinde kendi grubumuzu kurmalı ve kendi operasyonlarımızı planlamalıyız" dediği belirtiliyor.

Kayıtlara göre, Cornell FBI muhbiriyle Ohio eyaletinin Cincinnati kentindeki bir görüşmesinde, Kongre üyelerini "düşmanlar" olarak nitelendirirken, Kongre'ye saldırı düzenleme niyetinden, buna yönelik plan ve hazırlıklarından söz etti.

Kaynak: AA

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT