1. HABERLER

  2. HABER

  3. ABD'de Füzeleri Devre Dışı Bırakan Arıza
ABDde Füzeleri Devre Dışı Bırakan Arıza

ABD'de Füzeleri Devre Dışı Bırakan Arıza

ABD Hava Kuvvetleri'nden bir yetkili, bir bilgisayar arızası nedeniyle 50 kıtalararası balistik füzenin geçen Cumartesi günü 45 dakikalığına devre dışı kaldığını söyledi.

28 Ekim 2010 Perşembe 08:29A+A-

Hava Kuvvetleri Sözcüsü Todd Vician BBC'ye yapıtğı açıklamada, Wyoming'de bulunan FE Warrren Hava Kuvvetleri Üssü'nde meydana gelen arızaya iletişim sistemindeki bir aksaklığın neden olduğunu belirtti.

Söz konusu 50 füze, ABD'nin karada konuşlandırılan füze envanterinin dokuzda birini oluşturuyor. Hava Kuvvetleri'nin Küresel Saldırı Komutanlığı'nın elinde 450 Minutemen 3 kıtalararası balistik füze bulunuyor.

Arızaya karşın üssün, emir verilmesi halinde başka füzeleri ateşleyebilecek kapasitesi bulunuyor.

Fırlatma kontrol merkeziyle füzelerin bulunduğu silolar arasında uzanan yeraltı kablo sisteminde bir arıza yaşandığı sanılıyor.

Vician, 'Sebep hala araştırılıyor. Ama mühendisler sorunun iletişim sisteminde olduğunu düşünüyor. Bu sistem güvenliği açısından önemli bir ihlal değil' dedi.

ABD medyasında yer alan haberlere göre, bakım kayıtlarını inceleyen hava kuvvetleri uzmanları benzer arızaların 10 yıldan uzun bir süre önce başka üslerde de yaşandığını gördü.

ABD'de Kuzey Dakota, Montana ve Wyoming eyaletlerindeki üslerde kıtalararası balistik füzeler bulunuyor.

BBC

HABERE YORUM KAT