1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. AFGANİSTAN

  4. ABD "Yanlışlıkla" 2 Rehineyi Öldürmüş
ABD "Yanlışlıkla" 2 Rehineyi Öldürmüş

ABD "Yanlışlıkla" 2 Rehineyi Öldürmüş

Beyaz Saray'dan, Afganistan-Pakistan sınırında ocak ayında düzenlenen operasyonunda, ABD'li ve İtalyan rehinelerin yanlışlıkla öldürüldüğü açıklandı.

23 Nisan 2015 Perşembe 19:51A+A-

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest tarafından yapılan yazılı açıklamada, istihbarat servisinin araştırmaları sonucunda El Kaide tarafından 2011 yılından bu yana örgütün elinde rehine olarak tuttuğu Amerikalı Warren Weinstein ile yine 2012’den beri örgütün elinde rehine olarak tutulan İtalyan Giovanni Lo Porto’nun operasyon sırasında "yanlışlıkla" öldürüldüklerini belirterek, bundan derin üzüntü duyduklarını kaydetti.

Operasyonun El Kaide ile bağlantılı bir yerleşkeye yapıldığını ve Weinstein ile Lo Porto'nun orada olduğuna dair hiçbir işaret bulunmadığını belirten Earnes, "Hiçbir kelime, bu korkunç trajediye yönelik üzüntümüzü tarif edemez" ifadesini kullandı.

Aynı operasyonda El Kaide’ye katılan 2 ABD'linin de öldürüldüğüne inandıklarını belirten Earnest, bunlardan birini El Kaide lideri olan Ahmed Farouq, diğerinin de örgütün önemli üyelerinden biri haline gelen Adam Gadahn olarak gösterdi.

Earnest, "Farouq ve Gadahn El Kaide üyeleri olmalarına rağmen onlar da spesifik olarak hedef alınmamıştı ve operasyonlar sırasında orada bulunduklarına dair elimizde bir bilgi yoktu" ifadelerini kullandı.

Obama: Operasyonların sorumluluğunu alıyorum

ABD Başkanı Barack Obama, Weinstein ile Porto’nun "yanlışlıkla" öldürüldüğünün açıklanmasının ardından, kameraların karşısına geçti.

Weinstein ilk rehin alındığında, kendisinin kurtarılıp ailesine kavuşturulması için elden geleni yapması noktasında istihbarat servisine direktif verdiğini kaydeden Obama, Lo Porto’nun bulunması için de İtalya hükümetiyle işbirliği yaptıklarını söyledi.

Obama, operasyonda Weinstein ve Lo Porto’nun da hayatını kaybetmesinin “herkes için acı verici” olduğunu ifade ederek, Weinstein’in ailesini ve İtalya Başbakanı Matteo Renzi’yi rayarak bu acı haberi verdiğini kaydetti.

Obama, “Bu kaybı açıklayabilecek veya acıları hafifletebilecek hiçbir kelime yok. Başkan ve Başkomutan olarak tüm terörle mücadele operasyonlarının sorumluluğunu alıyorum, Warren ve Giovanni’nin hayatlarını alan bu operasyon da dahil. Olanlardan derin üzüntü duyuyorum ve ABD yönetimi adına ailelere en derin özürlerimizi iletiyorum” ifadelerini kullandı.

AA

HABERE YORUM KAT