1. HABERLER

  2. HABER

  3. ABD, Türkiye’den Batıya Bağlılığını Göstermesini İstedi
ABD, Türkiye’den Batıya Bağlılığını Göstermesini İstedi

ABD, Türkiye’den Batıya Bağlılığını Göstermesini İstedi

ABD Ankara'dan 'Bana sadakatini kanıtla' talebinde bulundu. Dışişleri Bakan Yardımcısı Gordon 'Türkiye NATO, Avrupa ve ABD'ye bağlılığını göstermeli. Pek çok insanın bunu sorgulaması Türkiye'ye desteği zora sokuyor' dedi.

27 Haziran 2010 Pazar 20:00A+A-

Türkiye'nin Mavi Marmara'da dokuz Türk'ü katleden İsrail'e koyduğu tepki ve İran'a karşı yaptırımlara hayır oyunun ardından eksen kayması tartışması körüklenirken, Washington'dan bu konuda sıradışı bir uyarı geldi. ABD'nin Avrupa ve Avrasya işlerinden sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Philip Gordon, Türkiye'nin kendisini Amerika'daki destekçilerinden uzaklaştırdığını söyleyip, Batı'ya bağlılığını göstermesi gerektiğini savundu. Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Namık Tan, Gordon'un sözlerine 'şaşırtıcı' ve 'haksız' yanıtını verdi. 

Associated Press'e (AP) demeç veren Gordon, "Türkiye'nin NATO, Avrupa ve ABD'ye bağlı kaldığını düşünüyoruz, ancak bunun gösterilmesi lazım" dedi. AP'nin 'ABD'nin kritik bir NATO müttefikine nadiren yaptığı bir uyarı' notuyla yayımladığı mülakatta, Gordon "Bu konuda daha önce olmadığı kadar soru soran insanlar var. Bu, başlı başına kötü bir durum ve Türkiye'nin ABD'den destek beklediği konularda ABD'nin destek vermesini zorlaştırıyor" diye konuştu.

Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyi'ndeki oylamada İran'a karşı yeni yaptırım paketini reddettiğini hatırlatıp, İsrail'in 31 Mayıs'ta Gazze'ye giden yardım filosuna yaptığı kanlı saldırının ardından Türkiye'nin kullandığı söyleme dikkat çeken Gordon şunları söyledi: "Türkiye'nin yönelimi ve ABD ile stratejik ortaklık stratejisine ilişkin süregelen bağlılığı konusunda pek çok sorgulama sürüyor. Bir NATO müttefiki ve ABD'nin güçlü bir ortağı olan Türkiye, İran'a yaptırımlar getirilmesini öngören karara çekimser oy kullanmak bir yana, hayır oyu kulandı. Amerikalıların bunun nedenini anlamadıklarını düşünüyorum."

Türkiye ile Brezilya'nın, İran 'la uranyum takası anlaşmasına misilleme olarak yaptırım tasarısının sunulması üzerine, ABD Başkanı Barack Obama'nın Türkiye ve Brezilya liderlerin yazdığı mektuplardaki talepleri karşıladıklarını duyurmuştu.

Namık Tan: "Uyacağız!"

AP'nin görüşünü aldığı Namık Tan ise, Gordon'un sözlerini 'şaşırtıcı' diye niteleyip, "Türkiye'nin NATO'ya bağlılığı güçlüdür ve sorgulanmaması gerekir. Bence bu değerlendirme haksız" dedi. Türkiye'nin İran'a yaptırım kararına 'Hayır' oyunun gerekçesini ABDye defalarca anlattığını anımsatan Tan, hayır oyu verilmesine "Başka türlü oy kullanamazdık. Kendi itibarımız söz konusuydu" dedi. Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye'nin İran'la diplomatik çözüm için çaba gösterdiğini belirtip "Güvenlik Konseyi'nde oyumuzu kullanırız, ama Konsey kararından sonra, biz de o kararı uygularız, uyarız" diye konuştu. (Radikal)

HABERE YORUM KAT

1 Yorum