1. HABERLER

  2. HABER

  3. ABD Tarihinin En Büyük Silah Satışı
ABD Tarihinin En Büyük Silah Satışı

ABD Tarihinin En Büyük Silah Satışı

ABD, tarihinin en büyük silah satışını Suudi Arabistan'a gerçekleştirecek. 60 milyar dolarlık satışına amacı "İran tehdidine karşı savunma" oluşturmak.

18 Ağustos 2010 Çarşamba 14:31A+A-

Financial Times gazetesi bugün Amerika Birleşik Devletleri'nin tarihindeki en büyük silah satışlarından birinin gerçekleşmek üzere olduğunu duyurdu.

Gazeteye konuşan Kongre kaynakları, Suudi Arabistan'a yaklaşık 60 milyar dolar değerinde silah satılmasını öngören anlaşmanın, Amerikan Kongresi'nden fazla bir itirazla karşılaşmadan geçmesinin beklendiğini söylüyor.

Anlaşma Suudi Arabistan'a, Boing tarafından üretilen 84 F-15 savaş uçağı satılmasını, Riyad'a, Blackhawk ve Apache helikopterleri verilmesini de öngörüyor.

Kongre kaynakları İsrail'in de silah satışına itiraz etmemesine dikkat çekerken, Financial Times da Suudi Arabistan'la İsrail'in, İran kaynaklı muhtemel bir tehdide odaklandıklarını belirtiyor. Gazete haberinde, ABD'nin Türkiye'yi, İran ve İsrail'e yönelik farklı politikalarının, Kongre'nin Ankara'nın peşinde olduğu silahların satışına desteğini tehlikeye atabileceği yolunda özel şekilde uyardığını da hatırlatmış.

Financial Times önceki gün bu uyarının ABD Başkanı Barack Obama tarafından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yapıldığını iddia edip, "Amerika Birleşik Devletleri, silah anlaşması konusunda Türkiye'ye ültimatom veriyor" manşetiyle çıkmıştı.

(Kaynak: BBC)

HABERE YORUM KAT

3 Yorum