1. HABERLER

  2. HABER

  3. ABD, Müttefiki Yemen’den Desteğini Çekiyor
ABD, Müttefiki Yemen’den Desteğini Çekiyor

ABD, Müttefiki Yemen’den Desteğini Çekiyor

ABD’den klasik tavır… New York Times gazetesinin yazdığına göre ABD, el-Kaide’ye karşı müttefiki olan ve şu an tahtı sallanmakta olan Salih'i artık istemiyor.

04 Nisan 2011 Pazartesi 14:32A+A-

ABD'nin, el-Kaide ile mücadelesinde müttefiki olan ve sürekli desteklediği Yemen Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih'i, muhalefetin istediği reformları muhtemelen yapamayacağı için artık istemediği iddia edildi. ABD, tahtı sallanmakta olan Salih sonrası için de pazarlıklara başladı.

New York Times gazetesi, Amerikalı ve Yemenli yetkililere dayanarak verdiği haberde, Obama yönetiminin 32 yıldır iktidarda olan Salih'e verdiği destek konusunda geçen hafta tavrını değiştirmeye başladığını yazdı.

Amerikalı yetkililerin müttefiklerine ve bazı gazetecilere Salih'in görevde kalmasını "artık tahammül edilemez" olarak nitelendirdiklerini ve "gitmesi gerektiğini" söylediklerini belirten gazete, bir Yemenli yetkilinin "Salih'in ne zaman gitmesi gerektiğine dair pazarlığın, hükümetle bağdaştırılan silahlı bir kişinin 18 Marttaki yürüyüşte 50'den fazla protestocuyu öldürmesinden sonra, yaklaşık bir hafta önce başladığı" ifadelerine de yer verdi.

Gazete aynı yetkilinin, Amerikalıların halen süren pazarlığın başından bu yana iktidarın devredilmesi hususunda ısrar ettiklerini de belirttiğini kaydetti.

Kaynaklar, Salih'in, kendisinin ve ailesinin hakkındaki yolsuzluk iddialarından yargılanmamasını sağlamaya çalıştığını ileri sürüyorlar.

HABERE YORUM KAT