1. HABERLER

  2. HABER

  3. ABD Kongresi Önünde Cuma Namazı
ABD Kongresi Önünde Cuma Namazı

ABD Kongresi Önünde Cuma Namazı

Amerikalı Müslümanlar, İslamofobia ve buna bağlı olarak artan ayrımcılığı Beyaz Saray önünde Cuma namazı kılarak protesto ettiler.

16 Ekim 2010 Cumartesi 11:53A+A-

ABD'deki bir grup Müslüman, ABD Kongresi'nin batı cephesinin önündeki çimenlik alanda Cuma namazı kıldı. Ülkedeki bazı Müslüman toplulukların organizasyonuyla, ABD'de yaşayan 500-600 kadar Müslüman, ABD başkanlarının 1981 yılından bu yana göreve başlarken yemin ettiği yer olan, Kongre'nin batı cephesinin önündeki alanda toplandı.

Namazdan önce yapılan konuşmalarda, "ABD'de Müslümanlara yönelik ayrımcılık" eleştirildi. Ama bazı konuşmalarda, ABD Başkanı Barack Obama'dan "Müslümanların da başkanı olmasının" istenmesi dikkat çekti.

Chicago'da popüler bir şov programı sunucusu olan ve son dönemde İslam adına eylemleriyle dikkat çeken İmam Abdul Malik'in organize ettiği "Islam on Capitol Hill" başlıklı hareket çerçevesinde kılınan cuma namazında "Amerikan halkının İslam dinine ve Müslümanlara karşı önyargılarının yıkılması çağrısı" yapıldı.

İlki geçen yıl gerçekleşen buluşma kapsamında Amerikan Kongresi'nin bahçesinde buluşan Müslüman grup, İmam Zaid Şakir ve İmam Abdul Malik'in hutbe biçimindeki konuşmalarını dinledi. İmam Zaid Şakir, konuşmasında İsrail'i hedef alarak, ABD'nin masumları ve bebekleri öldüren İsrail'i desteklememesi gerektiğini söyledi. Şakir, İsrail'i her daim boykot edeceklerini ve ABD Kongresi'nin bu ülkeye arka çıkmaması gerektiğini ifade etti. Şakir'in bu sözleri büyük alkış topladı.

İslam, Uzun Yıllar Önce İnsanların Eşitliğini İlan Etti

Chicago'da yaşayan ve popüler bir radyo sunucusu olan İmam Malik ise, ABD'nin kuruluşundan yaklaşık 400 yıl sonra siyah bir adamın eşitliğini ve ancak 44'ncü başkan olabileceğini kabullenirken; İslam'ın yüzlerce yıl önce tüm insanlığın eşitliğini ilan ettiğini söyledi.

İslam'ın herkesi kucaklayan ve özellikle kadınlara da gerçek insani eşitlik vaat eden bir din olduğunu anlatan Malik, ABD'deki ahlaki çöküntüden en çok kadınların etkilendiğini ve bu durumda Amerika'daki bazı çevrelerce İslam'ın kadınları zorla kapattırdığı gibi iddiaların komik olduğunu savundu. Malik, tam tersine İslam'ın kadınların gerçek koruyucusu olduğunu kaydetti.

ABD'nin kuruluş anayasasındaki temel ilkelere sadık kalınmasını istediklerini de açıklayan Malik, Amerikan Kongresi'nden anayasadaki din özgürlüğü ilkesine sahip çıkılmasını istediklerini söyledi. New York'taki camii tartışmalarında Müslümanlara ciddi haksızlıklar yapıldığını belirten Malik, "Biz Amerikalıyız, Amerika bizimle güzelleşecek mesajını vermek için buradayız. Bizim çocuklarımız bu ülkede dünyaya geldi ve onlar ABD'nin geleceği olacaklar. ABD Kongresi de, Müslümanları yani bizi yani Amerikalıları görmezden gelemez, gelmemeli" dedi.

HABERE YORUM KAT

3 Yorum